Після трагедії на полігоні в Грибовичах на Львівщині гостра проблема переробки сміття в Україні стала більше висвітлюватись у пресі, а відповідно, органи місцевої влади - приділяти її розв'язанню більше уваги. І поки львівське сміття «подорожує» по всій Україні в надії знайти спокій на якомусь смітнику або в лісопосадці, більшість жителів приватного сектора інших населених пунктів теж порушують закони, спалюючи або викидаючи відходи у недозволеному місці.
Якщо в багатоквартирних будинках рахунок на оплату послуг з вивезення сміття зазвичай внесено у загальну квитанцію за обслуговування будинку та території, то жителі приватного сектора, які, відповідно до закону, також повинні самостійно укладати договори щодо вивезення сміття, цим зазвичай не переймаються. Так що неподалік нових котеджних селищ або кварталів приватного сектора нерідко можна спостерігати несанкціоновані звалища і спалювання сміття місцевими жителями.
Штраф за сміття в лісі збільшили в 5 разів
У лютому цього року Верховна Рада ухвалила закон, яким в п'ять разів збільшила штрафи за забруднення лісів відходами, а також за порушення вимог пожежної безпеки.
Тепер за залишення сміття в лісі громадянину доведеться заплатити не 170 грн штрафу, а 850 грн. За це ж порушення посадова особа заплатить 1700 грн. Але для цього порушника потрібно заскочити на гарячому.
Крім того, в парламенті зареєстрована ще низка законопроектів, якими пропонується посилити покарання за порушення правил поводження з відходами. Зокрема за недотримання правил поводження з відходами під час їх збирання, перевезення, обробки та утилізації карати громадян штрафом від 1700 до 2550 грн, а підприємців - на 3400 грн.
Зараз же за подібне порушення максимальний штраф становить 1700 грн.
Водночас цим законопроектом пропонується посилити покарання, якщо неправильне поводження з відходами призвело до забруднення навколишнього середовища або завдало шкоди здоров'ю людей. В такому випадку штрафи для приватних осіб виростають до 3400 грн, а для підприємців - до 17 тис. грн.
У разі ж загибелі людей або заподіяння значної шкоди екології порушника навіть можуть посадити до в'язниці до 10 років.
Штраф за сміттєзвалище в межах населеного пункту пропонують збільшити
Ще один законопроект передбачає адміністративне покарання у разі звалювання відходів, будівельних матеріалів, трави, деревини, листя, снігу, льоду поза місцями, визначеними правилами благоустрою території населеного пункту.
За таке порушення громадянин має заплатити максимум 5100 грн або відпрацювати на громадських роботах від 40 до 60 годин. У свою чергу для посадових осіб і малих підприємців за подібне порушення передбачено максимальний штраф 8500 грн. А ось юрособам доведеться заплатити вже 34 тис. грн.
Свої штрафи за неправильне поводження зі сміттям намагаються вводити і на місцевому рівні. Так київська влада хоче збільшити штраф за «розкидання» сміття в недозволених місцях до 17 тис. грн. Складати адмінпротоколи будуть громадські інспектори та керівники органів самоорганізації населення.
Також у КМДА мають намір збільшити штраф до 5 тис. грн для тих людей, які кинули сміття повз урни. Зараз за таке порушення накладають штраф максимум 170 грн.
Однак, коли будуть введені нові правила покарання за несанкціоновані звалища і сміття біля урн, не ясно. Обидва законопроекти ще не розглядалися навіть у першому читанні.
Як покарати недобросовісного сусіда
Тим часом сумлінні громадяни, які не полінуються і не побояться зіпсувати відносини з сусідами, все ж можуть хоча б частково запобігти появі несанкціонованих звалищ на околиці приватних секторів.
Для початку потрібно попередити сусіда про незаконність його дій. Якщо реакції не буде, треба звернутися до дільничного. Він зобов'язаний приїхати і скласти протокол про адмінправопорушення та передати його в виконавчий орган місцевого самоврядування. Останній, в свою чергу, повинен перевірити факт порушення протягом 15 днів і направити вам письмову відповідь. У разі підтвердження порушник заплатить штраф.
Водночас юристи радять зафіксувати наявність сміття у недозволеному місці на фото або відео. Це допоможе домогтися справедливості як з вивезенням сміття, так і з покаранням порушника.
Якщо органи місцевої влади не реагують, варто звернутися до санітарної і екологічної служби. Подібні скарги приймають і в Міністерстві екології. Ці відомства повинні відреагувати на ваше звернення і винести попередження порушнику, а також оштрафувати його.