Смерть мільйонів - це статистика, а смерть однієї людини - трагедія, говорив класик. 26 червня в світі померли тисячі дітей - від голоду, зневоднення, хвороб. Діти гинуть, будучи найбільш незахищеними, уразливими і слабкими членами людського суспільства. В Україні статистика дітовбивств жахає, і кожен новий кошмарний випадок дитячої смерті змушує все голосніше говорити про необхідність посилення покарання для дітовбивць.
Мученицька смерть 6-річної Аліни Васютіної з міста Гірник Покровського району Донецької області - яскравий приклад безсилля системи і суспільства перед психопатами і маніяками. Маля зникло 19 червня. Поліція, рятувальники, водолази та Нацгвардія шукали дівчинку невпинно більше тижня. Навіть випадково знайшли іншу, схожу дівчинку, що загубилася. Саму ж Аліну 26 червня виявили вбитою. Дитина провела останні години свого життя в підвалі наполовину покинутого приватного будинку. У вересні Аліні мало виповнитися 7 років і вона повинна була піти до школи.
Увечері 19 червня стало зрозуміло, що Аліна зникла, батьки звернулися в поліцію. Про подальші пошуки ми знаємо від голови Нацполіції Донецької області В'ячеслава Аброськіна.
20 червня ввечері, на другу добу пошуків, поліція з'ясувала, що дівчинка пішла з дому в магазин за морозивом. Але вже не повернулася. У перший день до пошуку долучилися не тільки поліцейські, але і небайдужі жителі міста, околиць. Аліну шукали 218 осіб - на всіх виїздах з міста патрулі проводили інструктажі з водіями, розповідали прикмети дівчинки, працювали кінологи. Але її ніхто не бачив.
Дівчинка, що зникла, жила в неблагополучній сім'ї, одній з таких, про які соціальні служби знають, але закривають очі на проблему. Будинок, в якому живе сім'я з чотирма маленькими дітьми, - непридатний для життя, особливо взимку.
За словами Аброськіна - це стіни і дах, дві брудні кімнатки з одним ліжком на 6 осіб - 2 дорослих і 4 дітей. «Як виявилося, «всі знали» про те, що молодші діти (6 і 7 років) збирали металеві банки і здавали на металобрухт. Так вони заробляли собі на цукерки і морозиво, а годувалися діти в Домі молитви», - написав Аброськін.
На третю добу кількість людей, які приєдналися до пошуку дівчинки, збільшилась, але результатів все ще не було. Рятувальники, поліцейські і шахтарі, водолази і комунальники, а також просто небайдужі громадяни оглядали квартири, покинуті будинки, лісопосадки, колодязі і ями.
За кожним співробітником поліції закріпили окрему територію. Окремо правоохоронці перевірили близько тисячі раніше судимих громадян, які проживають у місті. З огляду на відсутність результатів для розширення радіуса пошуку вирішили залучити Національну гвардію.
До цього часу у поліції було дві версії: Аліна стала жертвою злочину або дівчинка отримала травму і не має можливості попросити допомоги. Поліція створила оперативний штаб.
На четверту добу стало відомо, що в одному з притонів міста знайшлася маленька дівчинка зі світлим волоссям. За прикметами вона була схожа на зниклу Аліну, і вперше зажевріла надія знайти дитину живою. Але, на жаль, це виявилася інша дитина. Знайденятком була 3-річна дівчинка, яка жила в притоні, поки її 23-річна мати напивалися до нестями. Жінка розповіла, що приїхала з дитиною з Донецька до знайомих. Дитину забрали в матері-алкоголічки і віддали соцслужбам, а пошуки Аліни Васютіної продовжилися.
Для посилення операції поліцейських замінили 50 співробітників обласного главку поліції Центрального відділу. На той момент вже прочесали 80 км лісосмуги, пройшли 50 вулиць і територію колишнього заводу з безліччю каналізаційних колодязів, шахтних відвалів, дачний масив з 1090 домоволодіннями, перевірили 195 покинутих будинків, опитали 1840 осіб. Поліцейські відзначали всіх, хто 19 червня був не вдома.
Не всі місцеві жителі допомагали в пошуках охоче, вони не могли повірити, що стільки людей шукають саме Аліну - просту дівчинку з неблагополучної сім'ї, а не дочкучиновника або генерала, розповідав згодом Аброськін. Йому довелося переконувати людей, що допомагати потрібно будь-якій дитині, незалежно від того, алкоголіки її батьки чи політики.
Вночі 26 червня пошуки закінчилися жахливим результатом. Тіло Аліни Васютіної знайшли в підвалі зі слідами насильницької смерті. Був затриманий і підозрюваний у вбивстві - ним виявилася 33-річна «особа чоловічої статі». Пізніше вбивця розповів, що дівчинка пручалася і "загрожувала йому мамою". «Смерть дитини була страшною», - коротко описав Аброськін. Йому, як батькові дочок, було важко усвідомити побачене.
Тепер Аброськін вимагає посилити законодавчо покарання для дітовбивць і ґвалтівників. Він нагадав історію в американському штаті Нью-Джерсі, де покидьок зґвалтував і вбив 7-річну Меган. Але там, на відміну від України, весь штат об'єднався у вимозі ухвалити закон про захист дітей. Його в результаті так і назвали «закон Меган».
У Верховній Раді України вже зареєстрований законопроект, розроблений нардепами Олегом Недавою, Мустафою Найємом, Антоном Геращенком і Дмитром Лубинцем. Закон пропонує посилення відповідальності за злочини, вчинені проти статевої свободи та недоторканості дітей.
Але в Україні також треба посилювати відповідальність батьків, які не виконують свої батьківські обов'язки. Історія маленької Аліни вчить - дітей вбивають не тільки злочинці, а й байдужість оточуючих. Вочевидь хтось бачив, як чоловік тягнув вулицею маленьку дівчинку. Бачив, але не відреагував. І це - найперша ознака деградації суспільства, яке існує і розвивається лише поки ним рухають колективні інтереси і співпереживання.
Будьте уважні, не залишайтеся байдужими, не проходьте повз, якщо хтось, перш за все - дитина, потрапив у біду або підозрілу ситуацію. Адже у вас теж є діти.
P.S. Коли стаття вже була готова, ми отримали ще одне трагічну звістку про вбивство дітей. Цього разу з Одеси, де чоловік убив двох школярів і був спійманий за гарячими слідами.