counter

Кредити під 1% річних. Як Словаччина стимулювала мешканців утеплювати будинки


Переглядів: 344


Кредити під 1% річних. Як Словаччина стимулювала мешканців утеплювати будинки

Україна використає досвід Словаччини в енергоефективності, пообіцяв президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар. Зі Словаччиною в України встановлені тісні відносини в рамках спільного проекту "Досвід Словаччини для України в сфері енергоефективності та відновлюваних джерел енергії", який з 2015 року здійснюється за підтримки SlovakAid і USAID. Він починався як лекції та семінари для державних службовців з профільних міністерств і відомств. Далі були організовані для представників мерій маленьких міст поїздки в Словаччину і Чехію.

Минулого року проект зосередився на роботі з мерами міст Західної України. Наступним етапом цього проекту стала поїздка влітку 2017 року представників мерій малих міст півдня і сходу України в Словаччину, де вони змогли ознайомитися з досвідом колег у сфері енергозбереження та енергоефективності.

"Вони змогли спілкуватися з мерами, відвідати об'єкти, які їх зацікавили, поговорити з представниками компаній, місцевими громадами, і таким чином зрозуміти, як вони підходили до питання необхідності проведення реформ, як шукали кошти, як складали проектні заявки, хто був потенційними донорами, як відбувалася реалізація проекту, що в результаті отримали громадяни, наскільки покращилось їхнє життя, як це вплинуло на бюджети міст", - розповів Андрій Чубик, виконавчий директор Центру глобалістики "Стратегія ХХІ".

Також спільно зі словацькими колегами проведено енергоаудит об'єктів комунальної власності міста Хотин, що у Чернівецькій області. Тепер на основі цього документа місто зможе розрахувати, що потрібно зробити для енергоефективності будівель, наскільки це має скоротити споживання енергоресурсів і скільки це заощадить коштів для міського бюджету.

Досвід Словаччини та інших країн Вишеградської групи корисний для України тим, що там ці процеси почалися ще на початку 90-х років, тоді ж почали виникати перші ОСББ. За цей час місцева влада і експерти встигли розібратися, як діяти не можна і, навпаки, які алгоритми дають кращий результат.

Варто зазначити, що сьогодні в Словаччині вже більше 50% панельних будинків утеплені й модернізовані. Всього в країні понад 61 тис. багатоповерхових будинків, більшість з яких це висотні бетонні будівлі, побудовані до 1989 року.

У 1996 році в Словаччині був створений державний Фонд підтримки модернізації та реконструкції житла, який до цього часу фінансує утеплення і ремонт будинків. На початку фінустанова видавала кредити за ставкою трохи нижче, ніж у комерційних банків, але не нижче ставки Нацбанку. Разом з тим якщо роботи були виконані за проектом, то мешканці будинку отримували грант в розмірі близько 20-30%.

Сьогодні кредитна ставка фонду складає 1% в рік, а кредит видається на 20 років. Кредитуються максимум 75-80% робіт з утеплення. Гроші беруть з держбюджету.

Проводити термомодернізацію будинків мешканці повинні згідно з прийнятими словацьким урядом технічними нормами, а не так, як їм заманулося. В першу чергу вікна замінюються на енергоефективні, проводиться заміна труб опалення та водопостачання, реконструкція ліфтів, покрівлі і балконів, утеплення зовнішніх стін і стель підвалу, а також реконструкція електропроводки та електричних установок.

В середньому після комплексної термомодернізації показник споживання тепла в будинку знижується вдвічі - з 150 кВт/год на 1 м² до 70-80 кВт/год на 1 м². При цьому в нових будинках цей показник має бути нижче 50 кВт /год.

Середні витрати, пов'язані з комплексною реконструкцією, оцінюються в 17 754 євро за квартиру. Всього з 2005 по 2013 роки в Словаччині було реалізовано 599 проектів у житлових будинках на суму 91,5 млн євро.

У свою чергу українські чиновники відзначають, що в Україні більше 80% житлового фонду вимагає термомодернізації, тому досвід Словаччини, яка дуже близька до нашої країни за форматом житлового фонду, дуже важливий.

Врдночас експерти відзначили, що в разі руху "зверху вниз" цей процес буде дуже тривалим, тому краще проявляти ініціативу самостійно, як це зробила Хотинська мерія і багато інших міст Західної України.

"Багато залежить від низової ланки - кінцевого споживача. Не треба чекати манни небесної від уряду - потрібно діяти самим", - підкреслив Михайло Гончар.

Це особливо актуально для жителів багатоквартирних будинків. Експерти впевнені, що самі власники квартир повинні розуміти, що їхня власність не закінчується межами квартири - адже весь будинок, включно з трубами, ліфтом, дахами, - це їхня власність.

І поки вони цього не будуть розуміти, не будуть вести господарство і впроваджувати заходи енергоефективності - цей процес не почнеться - ніякий прем'єр-міністр, мер або ЖЕК цього за них не зроблять. І це не тільки менша вартість комунальних послуг, але й абсолютно інший вигляд будинку, під'їзду, зовсім інша вартість цього майна, якщо цей будинок відремонтований, і зовсім інша якість життя.

Тетяна Стець, Анна Стешенко

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Кошеня в будинку: що потрібно знати про маленьких мурликів
Коли в будинку з'являється маленьке кошеня, власнику необхідно забезпечити належний догляд Що потрібно придба....
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Відкриття чакр: як досягти внутрішньої гармонії
Чакри — це енергетичні рівні розвитку Це наші внутрішні центри сили, якими протікає енергія
Як створити місце сили у своїй квартирі
Як створити місце сили у своїй квартирі
Будинок може не тільки захищати нас від зовнішніх факторів, але й надавати сили Такий куточок можна створити у....
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Життя без стресу: як дійти згоди із собою та зі світом
Стрес є невід'ємною частиною життя сучасної людини Незважаючи на те, що в житті кожного з нас бувають складні ....
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Як боротися з негативними енергетичними впливами
Кожна людина зазнає негативного впливу: втома, дратівливість та раптові болі – ознаки енергетичної атаки Борот....
більше матеріалів
/-0,33160901069641-/ /-pc-/
Top