Розпорядження про підняття в Києві тарифів на квартплату для мешканців майже 8,4 тис. будинків є незаконним, оскільки суперечить закону «Про житлово-комунальні послуги». Таку думку 20 червня під час прес-конференції висловив голова Спілки власників житла України, колишній міністр житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко, передає кореспондент АСН.
Відповідно до закону, тарифи на житлово-комунальні послуги, зокрема на послуги з утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій, повинні встановлювати органи місцевого самоврядування. Однак у Києві розпорядження було прийнято Київською міською державною адміністрацією.
«У Києві органом місцевого самоврядування є не КМДА, а київська міська рада. Саме міська рада мала ухвалювати таке рішення», - сказав експерт.
Тим більше що рішення ухвалювалося без громадського обговорення. Згідно з розпорядженням, тариф було піднято більш ніж удвічі. Якщо зараз в середньому за 1 кв. м кияни платять 2,85 грн, то з наступного місяця ця сума становитиме вже 5,80 грн. Всього в цей тариф входить 20 компонентів. Однак майже всі вони обраховуються ще за радянськими нормами, впевнений директор Інституту міста Олександр Сергієнко.
«Система розрахунку тарифів тих послуг, які входять у квартплату, в багатьох випадках нелогічна і застаріла», - вважає він.
Більше того, в нових тарифах є багато розбіжностей. Наприклад, зі слів Олексія Кучеренка, тариф на перевірку димоходів і вентиляційних каналів у різних будинках відрізняється в 25-30 разів. Він додав, що в одних будинках вартість цієї послуги складатиме 0,5 грн з м кв., а інших - 0,02 грн за м кв. Чому така різниця - незрозуміло.
«Вентиляційний канал - він і в Африці вентиляційний канал, він у нас у квартирі розташований. Крім того, це величезні суми. У будинку 4-5 тис. м кв. житла помножити на 0,5 грн. Це 2 тис. грн на місяць або 24 тис. на рік. Я сумніваюся, що надається ця послуга в такому обсязі», - порахував Кучеренко.
Що стосується прибудинкової території, то, з його слів, киянам вони нічим не відведені і жодних правовстановлюючих документів у них немає на ці території. Тому незрозуміло, чому кияни повинні платити за них. Тим більше що виходитимуть серйозні суми, в середньому тариф становитиме 0,5 грн з м кв.
«Або утримуйте їх з бюджету або віддавайте нам на якихось зрозумілих умовах за договором в постійне користування. Тим більше що від прибудинкової території залежить ще одна складова тарифу - прибирання снігу. Я порівняв - по різних будинках розрив у тарифах становить в 10 разів. Я розумію, що можуть бути різні двори. Але в чому винні люди, коли комусь прирізали гектар, а комусь дві сотки», - зазначив Кучеренко.
Також експерт не розуміє, чому така послуга, як вивезення сміття, прив'язується і розраховується від квадратних метрів житла, а не від кількості осіб, які проживають у квартирі.
«Адже не житлоплоща сміття виробляє, а люди», - сказав він.
Але найбільше грошей доведеться платити за поточні ремонти будинків. При цьому в Києві відсутній механізм підписання акту прийому цих робіт мешканцями будинку. А це означає, що проконтролювати, скільки реально було витрачено на цю послугу грошей, буде неможливо
«Поки не буде повного контролю з боку співвласників будинку щодо кожної компоненти цієї послуги, кожної складової, кожної ціни, толку не буде», - упевнений експерт.