Наша країна вибрала свій шлях розвитку, ми йдемо в Європу, а значить, повинні знати, на кого рівнятися. Як живуть багаті європейці, всі знають, а ось як живеться, наприклад, бідним швейцарцям. Хоча таке словосполучення в принципі для українців звучить вельми незвично. Адже Швейцарія - одна з найбагатших європейських країн. Нагадаємо, вона не є членом ЄС, маючи особливий статус. Але від цього Швейцарії живеться навіть краще, ніж найбільшим європейським країнам.
Отже, в цій країні бідняками вважаються ті, хто не здатний відразу оплатити рахунок у €2 тисячі. Наприклад, стільки коштують послуги стоматолога. Для порівняння в Швейцарії до такої категорії людей належить близько 1% населення, в той час як середній показник серед країн - членів ЄС становить близько 9%.
Межею ж бідності у Швейцарії вважається місячний заробіток або дохід менше 2200 франків на одну людину. На наші гроші це близько 58 тис. гривень. Межа бідності для сім'ї з двох дорослих і двох дітей - 4050 франків (близько 107 тис. тисяч гривень на місяць).
Примітно, що ця сума не включає оплату податків і медичної страховки. Водночас у швейцарський прожитковий мінімум входять їжа, оплата за житло, гігієна, одяг, оплата транспорту.
За даними Федеральної служби статистики країни, швейцарці в 11 разів багатші будь-якого іншого середньостатистичного жителя планети. Однак з 8 мільйонів осіб 530 тисяч живуть за межею бідності. Примітно, що з них працює тільки четверта частина, решта або живуть на допомогу, або є утриманцями в своїй родині.
Бідняками в цій країні вважаються люди, які не можуть собі дозволити відпочинок за кордоном, не можуть купити автомобіль.
Судячи з даних статистики, бідних у країні все-таки стає менше, і за останні роки найбільше їх було у важкий для всієї світової економіки 2008 рік.
У країні намітилася інша тенденція, якщо раніше бідними вважалися іноземні жителі Швейцарії, яких там близько 20,7%, то тепер - навпаки, більше бідних серед корінного населення.
Цікавий факт - майже третина швейцарців живе в борг. Кредити в країні не популярні, проте більше 30% сімей мають мінімум один кредит, беручи до уваги іпотеки. Найчастіше швейцарці беруть у кредит машину - 18% населення, трохи рідше - меблі - 7%, і 3% віддає кошти на оплату інших боргів і рахунків.
У Швейцарії не страшно втратити роботу, оскільки держава утримує тимчасово непрацюючого 400 днів. І ніхто не боїться народжувати дітей, хоча тут досить сувора декретної політика. У декретну відпустку вагітна може піти за місяць до пологів, а після пологів має 14 тижнів на відновлення. Весь цей час жінка отримує допомогу в розмірі 80% від свого заробітку. В середньому близько 200 франків на день (5200 грн).
Як бачимо, бідним або тимчасово безробітним у Швейцарії бути не страшно, так що місцевий уряд всіляко підкреслює, що високою спроможністю населення зобов'язане саме його вдалій економічній політиці.
Для порівняння ситуація в Україні. За даними програми розвитку ООН, в Україні за межею бідності живе 60% населення. За стандартами ООН, жебраком вважається людина, яка живе на менш ніж $5 на день. За курсом НБУ бідним українцям на харчування та комуналку треба як мінімум 3900 грн.