Кабмін Японії почав роботу над запровадженням безвізового режиму з Україною. Японські дипломати поки не говорять про терміни, однак сподіваються, що на олімпійські ігри в Токіо в 2020 році українці вже зможуть приїжджати без віз. З огляду на таку чудову перспективу ми вирішили поцікавитися, чим Японія може здивувати українців і заради чого туди точно варто поїхати.
Країна висхідного Сонця розташована на Японському архіпелазі, що складається з 6852 островів. В Японії живе понад 126 мільйонів осіб, вона займає десяте місце в світі за чисельністю населення. При цьому величезної шкоди демографії країни було завдано ядерним бомбардуванням міст Хіросіми і Нагасакі під час Другої Світової війни.
Править країною Його Величність Імператор Акіхіто (який недавно заявив про бажання зректися престолу), прем'єр-міністром з 2012 року є Сіндзо Абе, він же очолює Ліберально-демократичну партію Японії.
Архітектура Японії
Для японської архітектури притаманні простота, світлі і відкриті приміщення. Традиційним матеріалом для будівництва в Японії є дерево. Дерев'яні житлові будинки простих японців називаються мінка, вони максимально пристосовані до клімату країни. Мінки бувають одно- або двоповерховими.
Збережені зразки архітектури давньої Японії до IV століття практично відсутні. Зовнішній вигляд будівель ранньої Японії зазвичай відтворюють за знайденими глиняними моделям житлових будинків ханіва і малюнків на бронзових дзеркалах.
Буддійський храм Хорю-дзі є однією з найдавніших зі збережених дерев'яних будівель у світі. Храм розташований в місті Нара, він був зведений принцем Сьотоку в 607 році. Комплекс складається з 41 окремих будівель. Найважливіші з них - головна або Золота зала і пятиярусная пагода висотою 32 метри.
Токійський імператорський палац був заснований у XV столітті, пережив десятки пожеж, бомбардувань Другої світової війни і навіть кілька революцій. Багато споруд на палацовій території витримані в сучасному європейському стилі. Більшість будівель, зокрема і зала для аудієнцій, житлові покої імператорської сім'ї і скарбниця, де зберігаються символи японської влади, закриті для відвідин.
Доступний лише Східний сад з Музеєм імператорських колекцій, залом музики Токогакудо, чудовими садами сакури і кедра та іншими японськими ландшафтними цікавинками.
Святилище Фусімі Інарі в Кіото - храм існує щонайменше з IX століття, хоча офіційною датою його заснування вважається 711 рік. Вважається, що в святилищі понад 10 тисяч воріт-торії. Вихідними тисячі японців приїжджають сюди просити у богині достатку Інарі великого спадку або надбавки до зарплати.
Токійський вокзал - багатоярусне місто-мурашник, пов'язане декількома десятками переходів, сходів, ліфтів. Всередині вокзалу - багато магазинів, інформаційних центрів і ресторанів. Щодня з 68 залізничних колій Токійського вокзалу йде понад 4 тисячі швидкісних поїздів-сінкансенів. Додатково до цього платформи вокзалу з'єднані з прилеглими станціями метро - так що голова йде обертом від цих багатоярусних лабіринтів.
Будівля уряду Японії - будова нагадує дві величезні мікросхеми, розташовується в районі хмарочосів Сіндзюку. У цьому кварталі вона вважається найвищою - 243 м. Взагалі ж будівель токійській мерії три: біля підніжжя двох з'єднаних веж причаїлася ще одна "лише" восьмиповерхова споруда, в якій розташовується Будинок народних зборів. На 45-му поверсі будівлі на висоті 202 метрів міститься один з найбільш вражаючих оглядових майданчиків Токіо. У ясну погоду звідси видно навіть священну гору Фудзі.
Природні пам'ятки, які варто побачити в Японії
Фудзіяма - найвища гора в Японії. У неї - симетричний конус вулканічного походження, останній раз Фудзі-сан вивергалася в 1707 році, тоді токійські вулиці вкрив шар попелу. Найбільш мальовничий краєвид постає в зимовий період або ранньою весною, коли яскраво-біла снігова шапка надає Фудзіямі особливої чарівності. Сходження на гору здійснюють у літній сезон з липня по серпень.
П'ять срібних озер. Озера гори Фудзіяма оперізують її з північного боку. Тут, кожен охочий може зайнятися водними видами спорту, провести час у різних парках розваг, відвідати крижані печери, а також спокійно насолодитися чудовими краєвидами самої гори.
Острів Хоккайдо - на ньому розташовані найкрасивіші природні місця країни. Одним з них є національний парк Японії. Тут можна зустріти бурого ведмедя, оленя, а також незвичайного гризуна пищуху. На території заповідника розташована найвища точка острова - вулкан Асахі.
Острів Якушіма - єдиний на Землі, де ростуть дерева, яким більше 1000 років. Кажуть, якщо підійти до найстарішого з них, вік якого близько 7000 років, життя наповниться щастям і спокоєм.
Мегаполіси, в яких варто побувати
Токіо - столиця Японії, її адміністративний, фінансовий, культурний і промисловий центр. Там живе більше 13 млн осіб. Не дивно, що в Токіо температура повітря завжди вище середньої по країні на 10 градусів.
Токійський метрополітен є найбільшим у світі за пасажиропотоком - ним користуються 3,2 мільярда людей на рік. Цікавим є той факт, що тут навіть існує спеціальна посада - осія, який заштовхує пасажирів у переповнені вагони. Токійський зоопарк Уено - найстаріший зоопарк Японії, у ньому утримується більше 2600 вихованців. У місті забороняють тримати домашніх тварин, тому в Токіо з'явилися «котячі кафе» - за невисоку плату відвідувачі можуть вибрати кішку і погратися нею.
Кіото - в перекладі «столиця миру і спокою». Це місто було столицею Японії з 794 по 1192 р. У ньому проживає 1,5 млн осіб. Воно було засноване імператором Камму в 793 році. Місто варто відвідати, щоб відчути саме той неповторний дух старої Японії - в Кіото побудовано безліч храмів і музеїв. Тут розташований один з найкрасивіших буддійських храмів - Кійомідзудера.
Йокогама - одне з найбільших міст Японії. З 1 липня 1859 року було офіційно відкрите для відвідування іноземних суден, в країну хлинув потік західної цивілізації. Тут розташований найбільший у Японії порт, а також штаб-квартири багатьох відомих на весь світ компаній і банків. Чисельність населення Йокогами - близько 12,65 млн осіб. Місто виділяється ультрасучасними висотними будівлями і великою кількістю розважальних комплексів.
Нагасакі - ділове і барвисте місто, але його нещаслива доля перекриває приголомшливу ранню історію. Населення 448 041 осіб. Украмі, епіцентр ядерного вибуху, є нині процвітаючим мирним передмістям, мирне життя якого контрастує з музеєм Атомного бомбардування - пронизливим нагадуванням про жахи ядерного руйнування, і Гіпоцентр-Парком, в якому міститься чорна кам'яна колона на місці падіння атомної бомби. Там же - і уламки, що збереглися після вибуху. Дзвін у Храмі Фукусай-джі Зен, побудованому у формі черепахи, дзвонить щодня об 11:02 - час вибуху. Усередині храму розташований найбільший у світі Foucult Pendulums (пристрій, що показує обертання землі).
Традиції Японії, про які варто знати
В Японії не прийняті рукостискання, вітати один одного належить поклонами, причому з тією ж інтенсивністю і повагою, з якою вас вітає інша людина. Крім того, японці традиційно постійно посміхаються. Навіть найбільш неприємні моменти у спілкуванні тут прийнято супроводжувати посмішкою.
Є речі, на які в Японії накладається табу. Так, тут не прийнято занадто скорочувати дистанцію зі співрозмовником, неможливі панібратські відносини, не вітається активна жестикуляція при розмові. Окремо слід відзначити прямий погляд під час розмови, будь-який японець сприйме його як агресію.
Під час перебування у громадських місцях також слід враховувати низку табу. В Японії не курять у громадських місцях, тут вважається святотатством наступати ногою у взутті на татамі (солом'яна циновка). Навіть заходячи в туалет, треба взувати спеціальні тапочки, а виходячи - знімати їх.
Їжа
Національна кухня японців відрізняється перевагою натуральних, мінімально оброблених продуктів і широким застосуванням морепродуктів. Японці велике значення надають посуді, сервіруванню столу, декоративному оформленню страв національної кухні. З процесом поглинання їжі в Японії пов'язано багато традицій.
Так, перед їжею обов'язково слід витерти руки і обличчя гарячою серветкою. Весь посуд суворо розмежовується на чоловічий і жіночий. Не прийнято користуватися ложками, супи також п'ють. Якщо подають локшину, її з'їдають паличками, а бульйон випивають. При цьому не тільки дозволяється, але навіть рекомендується плямкати. Руками можна їсти тільки в дружній обстановці.
Суші - це сира риба, укладена на спресовану грудочку рису. Рецепти і начинки для суші вкрай різноманітні, наприклад, пікантна ікра морського їжака або товсті, соковиті амаебі (солодкі креветки). Але попри піднесений образ суші, це перш за все вулична їжа.
Рамен - яєчна локшина в солоному бульйоні, фаворит серед японських «нічних» страв. Існує 4 основних види бульйону для рамена: тонкоцу (бульйон на свинячий кісточці), місо, соєвий соус і солоний бульйон.
Унагі - річковий вугор, підсмажений на деревному вугіллі і приправлений солодким соусом барбекю. Згідно з народними повір'ями, унагі - ідеальний засіб при жаркому вологому і виснажливому японському літі. Цей делікатес нагадує про стару Японії, унагі можна скуштувати з травня по жовтень.
Кайсекі - частина японського обіду, а вміння приготувати таку страву прирівнюється до японської високої кухні. Кілька століть тому кайсекі подавався під час чайної церемонії в Кіото. Кайсекі є простим набором страв, сервірованих ретельно на вишуканій посуді. Для його приготування використовуються тільки свіжі інгредієнти. Вибір інгредієнтів для кожної страви залежить від поточного сезону.
Шабу-шабу - назва страви походить від звуків, які виникають, коли тонкі скибочки яловичини або свинини опускаються за допомогою паличок в киплячий бульйон (ну, принаймні саме так чуються вони японцям). До столу подається тарілка з мармуровим м'ясом, яке відвідувачі готують самі.
Незвична Японія
У країні багато незвичних для українця речей, які є буденними для місцевих жителів. Так у Японії є вендингові автомати, де швидко можна придбати не тільки чіпси і шоколадки, але навіть смажену картоплю, варені яйця, корм для домашніх тварин і макарони.
Крім того, в Японії можна купити квитки на електропоїзд, де є гаряча ванна для ніг, щоб зняти напругу і гарненько відпочити. Ще одна особливість - вбиральні в Японії, які більш ніж функціональні. Ці туалети вміють буквально все: допомагають інвалідам, самі очищаються, в них є функція підігріву.
Японці життєлюбні, тому тут є готель для тих, хто хоче просто виспатись; кілька доріг, проїжджаючи якими можна слухати приємну мелодію, а також - майже ніколи не звучить слово «ні».