Минуло більше 3 років після віроломної анексії Росією українського Криму, і за цей час деякі зарубіжні видання, громадські та політичні організації «забули», що Крим - це Україна, так само, як Абхазія і Південна Осетія - це Грузія, а Придністров'я - Молдова, а Нагірний Карабах - Азербайджан.
Тільки 13 червня стало відомо про два випадки "політичної амнезії" - у Великій Британії і в Казахстані. Так у центрі столиці Казахстану в рамках арт-фесту розмістили 84 фігури з прапорами і символікою різних країн. Мапа України виявилася без Криму, який дбайливо домалювали до мапи РФ. Після того, як МЗС України відправило ноту протесту в Астану з вимогою виконувати Резолюцію Генасамблеї ООН №A/RES/68/262 про територіальну цілісність України, мапу України терміново замалювали, щоб видалити незручний політичний акцент.
Схожа історія трапилася і з відомим британським таблоїдом The Daily Mail, який у матеріалі про вибух бомби часів Другої світової війни в окупованому Севастополі назвав Крим російським. Коли мова зайшла про Севастополь, британські журналісти заявили, що місто розташоване на Кримському півострові, «на південному заході Росії». І тут українським дипломатам довелося втрутитися в «хід думки» британських редакторів і підкоригувати їхні знання географії.
«Крим - це Україна. Незважаючи на провокаційний матеріал Daily Mail, це не дасть нічого і не допоможе Путіну збільшити кількість його прихильників», - відзначили в МЗС України.
Crimea is Ukraine.Despite the provocative @MailOnline article it achieves nothing&it would not assist Mr Putin in increasing his public fans pic.twitter.com/iDgSyKVecD
— Ukraine's Emb. to UK (@UkrEmbLondon) 13 июня 2017 г.
З огляду на останнє загострення з визнанням Криму ми вирішили згадати схожі історії. Так у 2015 році прокуратура Нідерландів опублікувала на своєму сайті мапу України без Криму і південної частини Одеської області. Цього голландцям "здалося мало", тому вони також опублікували ще й інфографіку без Криму в Twitter. Ситуацію швидко виправили після втручання Посольства України в Нідерландах.
Аналогічна історія сталася в Німеччині в квітні 2017 року, коли компанія TELC випустила підручники для мігрантів, у яких була надрукована мапа з анексованим Кримом, пофарбованим у кольори Росії. Після скандалу в компанії заявили, що дуже шкодують про свою помилку, а також просять вважати цю мапу «політичною заявою».
Залишилися "нерозкаяними" італійські журналісти, які також опублікували мапу, де Крим позначений частиною країни-агресора Росії. Так вчинила редакція італійського журналу Limes. Міністерство закордонних справ і посол України в Росії звернулися до редакції журналу з вимогою привести мапу у відповідність до норм міжнародного права.
Найбільш гучною стала історія з «помилкою» компанії Coca-Cola, яка на своєму сайті представила мапу з Кримом у складі Росії. Це викликало шквал обурення і простих українців, і української влади. Ситуацію прокоментували в посольстві України в США. Дипломати висловили Державному департаменту США стурбованість діями компанії Coca-Cola. Українські ж нардепи запропонували бойкотувати продукцію компанії в Україні. В результаті у компанії заявили, що мапа не претендувала на географічну точність. Щоб не посилювати резонанс, пост з мапою видалили і вибачилися за «непорозуміння».
Разом з тим є і позитивні приклади. Так, додаток Google Maps, згідно з прийнятими змінами в рамках декомунізації, переименовав населені пункти Криму. Тепер на тимчасово окупованому півострові немає Красноперекопська, а тільки Яни Капу, а замість райцентру Радянське з'явився населений пункт Ічкі.