Депутати хочуть зобов'язати всіх без винятку водіїв проходити перевірку на тверезість у спеціально встановлених пунктах. Відповідний законопроект буде запропонований для розгляду депутатами у Верховній Раді. Про це в ході експертного обговорення заявив народний депутат фракції БПП Мустафа Найєм, передає кореспондент АСН.
"Дуже часто в реальних причинах ДТП не вказують алкогольне сп'яніння. Хоча часто ДТП, які відбуваються нібито через перевищення швидкості, насправді відбулися через вживання алкоголю за кермом... Тому ми пропонуємо, щоб у конкретно відведених місцях міста, де буде встановлений блокпост, "чек поінт", пункт тверезості - всі без винятку водії проходили перевірку на вміст алкоголю в організмі", - заявив він.
Нардеп підкреслив, що не йдеться про збільшення повноважень Нацполіції. Йдеться про "пункти тверезості", де в разі відмови проходити обов'язкову перевірку на алкоголь водій може бути притягнутий до додаткової перевірки представниками Нацполіції.
"Часто у нас водії, випивши, сідають за кермо. Вони свідомо сідають за кермо, розуміючи, що, якщо вони не будуть порушувати правила, їх не зупинять. Але це вже злочин, тому проходження перевірки має стати невідворотним", - запропонував він.
Подібні пункти пропонують встановлювати в конкретних місцях міста, наприклад біля нічних клубів, ресторанів, і роботу вони починатимуть у конкретний час, а місцева влада заздалегідь має попередити громадян про роботу такого пункту. Тобто поява таких «пунктів тверезості» не повинна бути несподіванкою для водіїв.
Зі слів народного депутата, в Фінляндії - 40% водіїв обов'язково перевіряються на вміст алкоголю під час поїздок містом. І це не сприймається як утиск їхніх прав. Водночас, за його словами, це призвело до зменшення кількості ДТП.
При цьому екс-начальник відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції у Львові Тарас Гук упевнений, що встановлення таких пунктів тверезості стане першим ефективним кроком для зниження кількості ДТП. Сьогодні в результаті аварій в Україні щодня гине в середньому 10 осіб.
"Однозначно це буде дуже хороший превентивний крок. Адже водії заздалегідь знатимуть про обов'язкові перевірки", - додав він.
Водночас парламентарії й експерти пропонують у законі закріпити нову норму допустимого рівня алкоголю в крові водія, підвищивши його з 0,3 до 0,5 проміле, а також диверсифікувати відповідальність за водіння у стані алкогольного сп'яніння в залежності від рівня сп'яніння.
Пропонується нова градація:
- 0,5 - 1 проміле або наркотичні сп'яніння - 10 200 грн і 1 рік позбавлення посвідчення на керування авто;
- 1-2 проміле - 20 400 грн і 3 роки позбавлення прав;
- більше 2 проміле або відмова - 40 800 і 3 роки позбавлення прав;
- повтор будь-якого порушення протягом року - штраф 40 800 і 10 років позбавлення прав з платним вилученням автомобіля.
Ініціатори законодавчих змін пропонують також прирівняти відмову від огляду в стані алкогольного сп'яніння до найсильнішого сп'яніння у більш 2 проміле.