counter
Стрічка новин
Вибрати все
20 Вересня
19 Вересня
Всі новини...

Формула політичного лицемірства


Переглядів: 93


Формула політичного лицемірства

Новий політичний сезон в житті України розпочнеться гучним «весіллям». Саме після святкування 24-ї річниці незалежності країни три політичні партії — «Солідарність», «УДАР» і «Народний фронт» можуть оформити «шлюбний контракт».

Новітня історія України знає чимало подібних об'єднань. Та майже всі вони свідчать, що політичні шлюби, укладені із розрахунку, неміцні і не приносять країні видимої користі.

Нематематичні формули

Вже ні для кого не секрет, що на 27 серпня готується з'їзд пропрезидентської партії «Солідарність». Головних інтриг декілька. Перша — досі остаточно невідомі масштаби об'єднання: про єдиний список на місцеві вибори домовляться Солідарність і УДАР або ж до цієї парочки приєднається й пропрем'єрський Народний фронт. Друга — за якою формулою об'єднуватимуться.

«Ще в червні УДАР наполягав, щоб місця в списку з Солідарністю розподілили згідно з віденськими домовленостями — 50/50. Але остання соціологія (вкрай погані рейтинги УДАРу і НФ, — авт.) і ухвалення закону про місцеві вибори (зокрема двотурові мерські вибори) дещо збавила амбіції команди Кличка. Нині торгуються за те, щоб УДАРу віддати 30% місць у загальному списку і гарантувати підтримку на мерських виборах. Але не унеможливлюю того, що цей коефіцієнт буде нижчим», — розповідає АСН представник фракції «БПП».

Та високою залишається ймовірність того, що формула 70/30 теж не спрацює. У «об'єднавчий» переговорний процес активно долучилися «фронтовики». А це означає, що з'явився ще один охочий відкусити шматочок від електорального пропрезидентського торта. Так, так, саме шматочок, а не повноцінний шматок, але з родзинкою. «Арсенію важливо зберегти крісло прем'єр-міністра і хоча б одного-двох своїх міністрів у новому Кабміні: Авакова (голова МВС) і Петренка (міністр юстиції). До того ж партія обмежена у фінансах. Кількість «своїх» депутатів у місцевих радах для Яценюка, так вже сталося, відходить на другий план», — переконаний один із «фронтовиків», який погрожує у разі об'єднання БПП і Народного фронту в парламенті вийти з коаліції (про таке об'єднання повинні повідомити 31 серпня на позачерговому засіданні Верховної Ради, — авт.).

До речі, про те, що «фронтовикам» варто бути скромнішими в своїх вимогах (пропозиціях) відверто натякнув і лідер фракції «БПП» Юрій Луценко. «Народний фронт активно пропонує співпрацю на місцевих виборах, ми розглядаємо їхні пропозиції і враховуємо всі за і проти. Попри всю нашу пошану до Арсенія Яценюка, інших колег, на місцях ця партія має невеликий ККД, тому ми зважаємо на всі плюси і мінуси», — заявив в одному з інтерв'ю Юрій Луценко.

Як стало відомо АСН, на сьогодні шальки політичних терезів завмерли на позначці: 10—15% — Народний фронт, 20—25% — УДАР, 70—60% — Солідарність. Але, як зазначає екс-глава фракції «БПП» у парламенті Микола Томенко, залежно від області електоральна формула буде трансформуватися. Логіка проста: якщо в одній області велику підтримку матиме Народний фронт, тоді представникам дадуть більше місць у загальному списку. Але місця в списку ще не гарантують проходження до відповідних рад.

Ігор ПоповІгор Попов«Законом передбачено лише одного «гарантованого» кандидата. Ним буде перший номер партійного списку», — вказує АСН на нюанси нового виборчого законодавства екс-голова Комітету виборців України, народний депутат Ігор Попов. Тобто партіям потрібно забезпечити не лише рейтинг партії, а й результативне рейтингове голосування за конкретного кандидата.

А як це зробити, у БПП єдиного механізму немає. Неофіційно в пропрезидентській команді кажуть, що ставку робитимуть на «вигідне» для них формування виборчкомів і «правильний» підрахунок голосів при складанні партійних списків.

Юридичні лазівки партійної незалежності

Подальше політичне об'єднання, як зазначають експерти, дасть змогу демократичній команді не допустити реваншу Партії регіонів, члени якої стали під прапори нових партійних проектів, і зацементувати владу на місцевому рівні (провести якомога більше своїх депутатів до місцевих рад і виграти мерські вибори).

Але як об'єднатися (маються на увазі юридичні нюанси)? Новий закон про місцеві вибори забороняє участь у передвиборних перегонах політичних блоків. Потрібно створювати загальну партію? Та водночас прем'єр Яценюк не поспішає «зливати» свій Народний фронт. Як переконували АСН соратники глави уряду, «фронтовики» мають намір делегувати в загальний список своїх кандидатів, а партію зберегти. Виявляється, така юридична лазівка ​​існує.

Олександр ЧерненкоОлександр Черненко«Закон забороняє участь у виборах політичних блоків, але в ньому немає жодного слова про обов'язкове злиття політсил, — сказав Черненко, відповідаючи на запитання АСН, чи зобов'язаний УДАР і Народний фронт в разі походу єдиним списком з Солідарністю на місцеві вибори, розпускати свої партії. За його словами, партії можуть делегувати в загальний список своїх кандидатів. «Але тоді ці кандидати повинні вийти з «рідної» партії. І політсили надалі працюватимуть», — уточнив Черненко.

Хоча політологи абсолютно інакше прочитали і зрозуміли новий виборчий закон. «Яка нісенітниця? Закон (про місцеві вибори, — авт.) виписано так, що єдиний список можна скласти лише шляхом поглинання однієї партії іншою. УДАР і Народний фронт, відмовившись від присутності в бюлетенях, просто зникнуть з політичної арени», — акцентує увагу АСН глава корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко.

Останнім часом точаться розмови про те, що БПП (Солідарність і УДАР) і Народний фронт не лише підуть на вибори єдиним списком, а й планують створити спільну фракцію в парламенті. Але процес поки що пробуксовує. Виник юридичний шлагбаум. У Конституційному Суді «об'єднувачам» натякнули, що при злитті фракцій їхні опоненти можуть апелювати до необхідності проведення дострокових парламентських виборів. А в цьому не зацікавлений БПП, а до того ж і Народний фронт.

Дружба на час

Однак якщо три політичні сили таки зважаться на створення єдиної партії, то, за словами експертів, перспективи нового об'єднання не такі вже й солодкі. Існує ризик, що «молодші брати» у великій політичній родині тягнутимуть ковдру на себе доти, доки вона не розірветься. Не такі далекі події — тому підтвердження. «Спроби Нашої України — Народної Самооборони стати «дахом» для різних політичних сил і навіть політиків стали для політсили Ющенка кришкою труни. Не хотілося б ремейка», — говорить політолог Олег Оленюк.

Володимир БондаренкоВолодимир БондаренкоЩе на один негативний політичний досвід вказує глава правління Інституту політичних і соціологічних досліджень ім. Т. Шевченка Володимир Бондаренко. «Ще жодне об'єднання партій в мегаполітичний проект у нашій країні не закінчилося щасливо. Замість масштабного політичного будівництва рилася братська могила для перспективних партій. Згадайте, як починали і чим закінчили Блок Юлії Тимошенко, Наша Україна — Народна Самооборона, Народно-демократична партія. Вони розсипалися або трансформувалися, відчувши, що політичний вітер подув у інший бік», — говорить Бондаренко. За словами політолога, в Україні не вдається створити масштабний і довгочасний політичний проект з однієї причини — політики перетворили партійне будівництво в бізнес: людей об'єднує не ідеологічна складова, а бажання заробити на партії, продаючи місця в списку, партійні осередки.

Знову таки, як показує політичний досвід незалежної України, деякі підприємливі політики навчилися відроджувати свої партійні проекти з попелу або трохи перефарбовувати їх і знову виходити на старт. Були б вони в цьому зацікавлені. Приміром, та сама Солідарність у 2001 році вливалася в Нашу Україну, а в 2013-му — знову «воскресла» як окремий проект. Прем'єр Арсеній Яценюк свій Фронт змін у 2012 році на вигідних умовах розчинив у Батьківщині, а в 2014 році — відтворив партію, але вже під назвою «Народний фронт». Екс-віце-прем'єр Сергій Тігіпко в 2012 році свою Сильну Україну «заручив» з Партією регіонів, а в 2014-му — оформив політичне розлучення. Поховала в собі п'ять невеликих партій і колись найпопулярніша партія — Партія регіонів.

І заради чого всі ці трансформації? Обман виборця. Якщо проводити паралелі, то злиття партій (єдині партійні списки) в сучасних українських реаліях нагадує відділ «Кулінарія» у великих супермаркетах, в яких справно навчилися продавати зіпсовані продукти як апетитні салати.

Олена Галаджій, АСН

Читайте АСН в Google News




Новини партнерів



Інші важливі новини і публікації
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні на вас чекає насичений день, повний нових можливостей та завдань Однак зірки радять не поспішати ....
Гороскоп від Анжели Перл на 20 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 20 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні чудовий день для того, щоб зосередитися на своїх цілях та діяти впевнено Всесвіт підтримує вас у ....
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 20 вересня 2024 року від Тамари Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні вам доведеться виявити рішучість та впевненість у своїх силах Зірки сприяють активним діям, особл....
Гороскоп на 19 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп на 19 вересня 2024 року від Павла Глоби для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогоднішній день сприятливий для просування у професійній сфері Можливі нові пропозиції та шанси, які пок....
Гороскоп від Анжели Перл на 19 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
Гороскоп від Анжели Перл на 19 вересня 2024 року для всіх знаків Зодіаку
ОвенСьогодні ваша енергія на висоті, і це ідеальний день для роботи над важливими проектами Зірки підтримують ....
більше матеріалів
/-0,31516909599304-/ /-pc-/
Top