Час домінування людини закінчено - принаймні у грі Go: створений компанією Google штучний інтелект поставив в глухий кут кращого китайського гравця і виграв матч, пише Нью-Йорк Таймс. Уже вдруге комп'ютерна програма Google під назвою AlphaGo перемогла чемпіона найбільш хитромудрої настільної гри нашої сучасності.
Фінальний матч у поєдинку між AlphaGo і дев'ятнадцятирічним китайцем Ке Джиє запланований цієї суботи. В активі у програми - дві перемоги над її суперником, а також численні виграшні поєдинки з іншими суперниками, де вона також довела свою перевагу.
Аналізуючи свій програш, китаєць Ке визнав, що його підвело найпростіше - людські емоції. Посеред матчу, коли Ке вже був майже впевнений у своїй перемозі, він почав хвилюватись.
«Я був дуже схвильований, серце вискакувало з грудей», - розповів він, після турніру, який проходив в околицях Шанхая. «Можливо, саме моє хвилювання завадило мені не припуститися дурних помилок. Можливо, це і є найбільша людська особливість». Перемога AlphaGo зміцнила здатність штучного інтелекту виконувати цілеспрямовані, дуже складні завдання. Саме через явне число можливих ходів у грі Go вчені донедавна думали, що пройде десятиліття, поки машина зможе обіграти людину.
Вчені, які створили програму і були присутні на грі, відзначили, що Ке вів бездоганну гру протягом перших ста ходів. Але, як і спринтер, який спочатку може бігти нарівні з поїздом, але потім відстає, пан Ке не зміг наздогнати комп'ютер, що розігнався, і до кінця гри залишився далеко позаду.
Звичайно, штучний інтелект не переживає нервового напруження, не має серця, і, ймовірно, саме ця холодна зібраність і може допомогти йому з часом взяти на себе роботу багатьох рутинних професій. Але це ж і означає, що йому не вистачає людського почуття, яке допомагає працювати з персоналом, консультувати пацієнтів або дотепно складати прекрасні статті про його власне домінування над людьми.
Все ж подібні матчі є лише першим кроком, адже саме тому що стратегія обмежена ігровою дошкою, подібні матчі найбільше і підходять для штучного інтелекту. Вчені схиляються до більш миролюбного рішення - замість того, щоб зіштовхувати людину з машиною, їх потрібно об'єднати у виконанні завдань. Творці вважають, що людина в парі з комп'ютером в будь-якому випадку зможе здолати іншу машину.
З метою втілення цієї ідеї в життя на п'ятницю вже запланована гра, в якій два гравці в Go, кожен в парі з AlphaGo, гратимуть один проти одного. Що ж стосується пана Ке, то після фінального суботнього матчу, він сказав, що повернеться до ігор з людьми і навряд чи ще коли-небудь візьметься за гру з машиною, вважаючи, що вони стали непереможними.