ВІЛ-інфіковані люди можуть жити стільки ж, скільки й здорові. Згідно з результатами дослідження, опублікованими в медичному журналі Lancet, завдяки антиретровірусній терапії тривалість життя ВІЛ-інфікованих людей зросла на десять років.
Згідно з висновками вчених, таких результатів вдалося досягти завдяки розробці і використанню менш токсичних препаратів, які застосовуються в терапії. Все через те, що у нових препаратів менше побічних ефектів і вірусу складніше виробити до них стійкість.
Також за останні десятиліття в світі з'явилася більша кількість варіантів антиретровірусної терапії, були поліпшені програми профілактики і лікування захворювань у ВІЛ-інфікованих.
Так, за результатами дослідження, рівень смертності в перші три роки серед тих, хто став отримувати препарати в рамках терапії в 1996-2007 рр., був вище, ніж серед тих, хто почав лікування в 2008-2010 рр.
Як наслідок, очікувана тривалість життя для двадцятирічних людей, які мають ВІЛ-інфекцію, на сьогодні зросла для жінок на 9 років і для чоловіків - на 10. Таким чином, ті хворі, які почали антиретровірусну терапію після 2008 року, мають всі шанси дожити в середньому до 78 років. За даними благодійних організацій, більше 30% нині живих ВІЛ-інфікованих становлять люди старше 50 років.
Але є виняток. Зокрема, за результатами дослідження, у наркоманів, які заразилися ВІЛ-інфекцією під час ін'єкції наркотику, значного прогресу в лікуванні не було.
Всього ініціатори дослідження вивчили 18 робіт вчених з країн Європи та Північної Америки, якими було охоплено понад 88 тис. осіб. Всі вони брали антиретровірусні ліки в період з 1996 по 2010 роки.
У той же час в таких регіонах як Східна Європа і Центральна Азія кількість носіїв ВІЛ зростає з кожним роком.
Зокрема Україна досі залишається лідером у Європі за масштабами поширення ВІЛ-інфекції. За даними Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України тільки в квітні в Україні офіційно зареєстровано 1 321 новий випадок ВІЛ- інфекцій. Всього на офіційному обліку перебуває 303 473 ВІЛ-інфікованих громадян.
Антиретровірусна терапія - це метод терапії ВІЛ-інфекції, що полягає у прийомі трьох або чотирьох препаратів, які дозволяють запобігти нанесенню шкоди імунній системі і, як наслідок, прогресуванню хвороби.