11 травня Рада Європейського союзу ухвалила рішення про безвізовий режим України з ЄС. Наступним кроком має стати підписання документа президентом Європарламенту і послом головуючої в Євросоюзі країни - Мальти.
Після оприлюднення законодавчого акта в офіційному журналі ЄС через 20 днів він набере чинності.
Встановлено ліміт: не більше трьох місяців, кожні півроку
Але це - формальності. Тому з середини червня українці зможуть їздити в Європу без віз.
Безвізовий режим дозволить громадянам України короткострокове перебування в державах - членах ЄС, а саме - не більше 90 днів протягом півроку. Для більш тривалих візитів потрібно оформити візу.
Водночас безвіз із ЄС не дає право українцям на проживання, працевлаштування або навчання в країнах ЄС. Тобто йдеться переважно про ділові або туристичні поїздки, подорожі з релігійною метою або для відвідування родичів.
Українці зможуть їздити без віз до 30 європейських країн
Після введення безвізового режиму громадяни України зможуть в'їжджати без віз в усі держави - члени ЄС і країни Шенгенської зони (22 з 28 країн - членів ЄС). Винятком залишаються Велика Британія і Ірландія, які не підписали Шенгенську угоду.
До угоди про Шенгенську зону також приєдналися країни, які не є членами ЄС - Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія. Тому безвіз поширюватися і на ці країни.
Такі країни, як Румунія, Болгарія і Хорватія, які не входять до Шенгенської зони, але зобов'язалися підтримувати Шенгенське законодавство, теж стануть відкритими для українців.
Для поїздок до Європи варто оформити біометричний паспорт
Перетинати кордон європейських країн без віз зможуть лише ті громадяни України, які оформили біометричний закордонний паспорт. Для цього треба звернутися в Державну міграційну службу або до дипломатичної установи України за кордоном.
Відсутність паспорта з чіпом не є перешкодою для подорожей по Європі. Однак власникам старих паспортів у будь-якому разі треба буде отримувати візу.
Жодних виписок із банківського рахунка або довідок з роботи
Крім паспорта, українцям варто бути готовими до того, що європейські прикордонники можуть попросити додаткові документи, що доводять мету вашої поїздки. Наприклад, бронь готелю або запрошення. До речі, форма запрошення тепер може бути довільною.
Для того щоб підтвердити, що ви збираєтесь повернутися в Україну, слід мати при собі зворотний квиток, а для тих, хто подорожує на автомобілі, - страховий поліс цивільної відповідальності, так звану «зелену карту». Водночас зворотний квиток не вимагатимуть у тих, хто їде в Європу у справах.
Також на кордоні вас можуть попросити підтвердження достатніх фінансових коштів на планований період перебування. Для цього достатньо показати платіжну електронну картку і прикладений до неї чек з банкомату, на якому видно баланс на карті. Доказом платоспроможності буде і дзвінок на гарячу лінію банку, де підтвердять наявність коштів на картці.
Ще громадянам України потрібно буде придбати поліс медичного страхування.
Українців можуть і не пустити в ЄС
У разі, якщо українець не може підтвердити свою платоспроможність на час поїздки або не надає інформацію про мету поїздки, прикордонники можуть відмовити у в'їзді на територію відповідної країни.
Якщо людина перебувала або перебуває у списку осіб, яким раніше був заборонений в'їзд до відповідної європейської держави, її теж не впустять у країну.
Варто зазначити, що угоди про малий прикордонний рух, укладені з Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Румунією, застосовуватимуться і в подальшому без змін.