Уже другий тиждень поспіль в Україні продовжує дешевшати готівковий долар. Станом на 28 квітня НБУ встановив курс американської валюти на рівні 26,55 грн.
Економісти пов'язують це зі звільненням Валерії Гонтаревої з посади голови Національного банку України, поліпшенням економічної ситуації в країні, а також з припиненням торгівлі з непідконтрольними територіями Донбасу.
Влітку гривня буде ще сильнішою
Стабільність гривні, а може, і її подальше зміцнення триватиме недовго. За прогнозами економіста Еріка Наймана, в серпні долар буде коштувати в інтервалі від 25 до 26 грн. Однією з причин такого курсу є проведення в Україні з 7 по 13 травня "Євробачення".
«Зараз іще приїдуть туристи на Євро і привезуть валюту. Спекулянти вже під це опускають курси в обмінниках», - сказав він 28 квітня під час прес-конференції в Києві.
Восени ситуація погіршиться
Але восени вже традиційно гривня, за прогнозами експертів, трохи девальвує.
«До кінця року, коли ми знову почнемо масово закуповувати газ, коли почнуть закривати баланси, гривня трохи девальвує. 28-29 гривень за долар - це максимальна девальвація гривні, яка можлива за умови політичної стабільності в Україні і навколо», - пояснив екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко.
Не дати серйозно посилитись гривні можуть і самі чиновники, оскільки через її ревальвацію влітку важко буде виконати план з бюджету.
«Наступного року я прогнозую, що НБУ і нове керівництво буде боротися не з падінням гривні, а, навпаки, з швидким її посиленням, щоб ми не втратили експортерів та інвесторів», - вважає Савченко.
Він прогнозує, що при курсі 28-29 грн за долар до кінця року країна закінчить рік з темпами економічного зростання 2,2-2,4%.
Курс залежатиме від пенсійної та земельної реформ
А ось Ерік Найман упевнений, що під кінець року є всі шанси утримати курс національної валюти в межах 27 грн за долар. Але такий прогноз буде реальним лише за умови ухвалення законопроектів щодо пенсійної та земельної реформи.
«Іноземні інвестори зараз великий інтерес до України виявляють. Успішне розміщення єврооблігацій Кернела показало це. Готує до розміщення єврооблігацій і Україна, і попит на ці облігації теж є. А за умови прийняття пенсійної та земельної реформи попит буде дуже великим, бо серед нормальних країн Україна залишилася єдиною країною, яка пропонує захмарні прибутковості на рівні 7-8% річних у доларах. Це дуже високі процентні ставки. В такому випадку ми побачимо наприкінці року курс у районі 27 гривень за долар», - пояснив економіст.
Якщо ж обидві дуже важливі для країни реформи будуть провалені, Найман прогнозує, що національна валюта девальвує до рівня 29-30 грн за долар до кінця року.
Долар може коштувати і 35 грн
Але і це не межа. По Україні дуже сильно може вдарити економічна криза, яка назріває у США і Китаї, вважає експерт.
«Якщо почнеться криза в економіці США або Китаю, то тоді нас просто накриє цим цунамі, незалежно від того, що б ми тут робили, тоді курс відлітає вище 35 гривень за долар. Така ймовірність дуже висока, і готуватися до цього потрібно», - заявив Найман.
Він уточнив, що погіршення економічної ситуації в США і Китаї може відбутися вже наприкінці 2017 року.