У Чорнобильській зоні створено радіаційно-екологічний природний заповідник. Після деяких юридичних формальностей він почне роботу в межах 30-кілометрової зони ЧАЕС.
«2017 рік буде для нас знаковим, адже саме зараз повинні завершитися всі основні інфраструктурні проекти, які реалізуються на чорнобильській станції, - говорить голова Держагентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук. - По-перше, в листопаді має бути введений в експлуатацію новий безпечний конфайнмент, а на грудень попередньо заплановано підсумкове засідання країн-донорів. По-друге, буде завершено будівництво сховища для відпрацьованого ядерного пального. Крім того, ми встановимо і перші сонячні панелі в зоні відчуження. Територію зони відчуження ми ділимо на дві частини. 10-кілометрова навколо ЧАЕС буде зоною спеціального промислового використання, яка, я сподіваюся, буде визначена спеціальним законом. Решта - дві третини території зони відчуження - буде Чорнобильським радіаційно-екологічним біосферним заповідником».
Вся ця територія, за словами Петрука, не буде придатна для проживання і господарської діяльності ще 24 тисячі років.
У держагентстві кажуть, що частина Полісся, яка була забруднена радіацією, до цього була одним із найбільш інтенсивно розвинених регіонів. А за останні тридцять років сільськогосподарські землі заросли лісом, на місці каналів з'явилися болота, населені пункти практично зникли. Як наслідок - відновлення в 30-ти кілометровій зоні флори і фауни. Вчені підрахували - в забрудненій зоні тільки рослин з Червоної книги України - 19 видів, а тварин - 17.
Найзнаменитіший чорнобильські ліс - рудий. Ці площі, колись засаджені хвойними деревами, взяли на себе найбільший радіаційний удар.
«Якщо в перші роки після аварії досліджувати його було вкрай складно, це було дуже небезпечно, то починаючи з 1990 років, коли дозові рівні впали в приблизно тисячу разів, рудий ліс став відвідувати досить часто. Тут, на дорозі, приблизно 2-3 мікрозіверти на годину», - говорить заступник директора з науки Чорнобильського центру з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів і радіоекології Сергій Гащак і показує цифри на дозиметрі.
Для людини вважається безпечним опромінення приблизно 0,2-0,5 мікрозіверта на годину.
Але і в цьому лісі з дороги можна побачити багато тварин. «Є сліди всіх парнокопитних - лосів, козуль, коней Пржевальського, оленів. Живуть хижаки - вовки, рисі, лисиці. Буквально півгодини тому я бачив зайця. Не виключаємо ми і присутність ведмедя. Але ймовірність того, що він буде тут жити постійно, дуже невисока - не найзручніші для нього умови», - продовжує Гащак.
Цікаво, що час від часу тварини заходять у покинуті людиною житла. «І вовки теж, - стверджує начальник групи радіаційно-екологічного моніторингу ДСП «Екоцентр» Денис Вишневський. - Одного разу взимку ми спостерігали цікавий візит рисі - з чорного входу зайшла в магазин «Струмочок», вийшла через парадний вхід. Але це, скажімо так, був більше візит ввічливості. Тому що великі тварини використовують Прип'ять швидше як транзитну територію. Тут багато бетону, мало трави. Куди більше тут живе птахів, теж не дуже великих. Живуть борсуки. Куди цікавіше тварини використовують покинуті будови за межами міста, в селах або на полях. Наприклад, коні Пржевальського дуже люблять покинуті ферми, там вони рятуються від вітру, від дощу, ночують там».
У водоймах багато риби. Фахівці спеціально розводять мальок і запускають його у воду. «Є амур, густера, сом канальний, - продовжує Денис Вишневський. - Риба тут важлива тим, що є елементом, який приваблює птахів - кулик, сорока, досить великий набір чайок і крячків. За його словами, в зоні мешкає безліч червонокнижних птахів. Можна побачити чорного лелеку, сірого журавля, орлана, лежня, пугача, гоголя. Наприклад, орлани в'ють гнізда на пожежних вишках у лісах. Людина їх використовує тільки з літа. Тому птахам не заважає.
Розвінчують представники заповідника і популярні міфи про гігантські рослини і мутації тварин у зоні відчуження. Нічого подібного вчені не зафіксували не тільки на території України, а й навіть у Японії після ядерних ударів по Хіросімі і Нагасакі. Як і величезної кількості вовків, про яких ходять легенди. Насправді в цьому районі мешкає 5-7 сімей вовків, тобто близько 35-50 тварин. Це нормальна кількість особин для ділянки таких розмірів.