В Україні з 1 квітня має офіційно стартувати програма «Доступні ліки». У Міністерстві охорони здоров'я відзначають, що збоїв у старті не буде, проте не конкретизують, чи зможуть люди вже цієї суботи скористатися безкоштовними ліками, які підпадають під цю програму.
Першими, хто потрапив в поле зору уряду і хто, за даними Міністерства охорони здоров'я, поки найменш забезпечений ліками, стали хворі серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою і цукровим діабетом II типу. Таких серед українців майже 24 млн. Саме цим категоріям держава буде відшкодовувати вартість ліків.
Купити необхідні для лікування вищезазначених хвороб ліки можна буде тільки в тих аптеках, які погодилися взяти участь у програмі реінбурсації. Кожен такий фармацевтичний заклад матиме біля входу спеціальну наклейку «Доступні ліки».
Для того щоб придбати медпрепарати за програмою, хворому спочатку потрібно отримати від лікаря рецепт, термін дії якого 30 днів. Однак якщо зараз медики приписують конкретні препарати, то в цьому випадку будуть вказувати в рецепті лише назву діючої речовини.
Уже в аптеці пацієнт матиме вибір - придбати препарат, який рекомендувало МОЗ і отримати 100-відсоткову компенсацію, або ж придбати дорогі ліки, але отримати компенсацію тільки вартості дешевого еквівалента, а решту оплатити з власної кишені.
Перелік ліків, вартість яких буде компенсуватися, а також їх роздрібну та граничну ціну має затвердити МОЗ. Також МОЗ уже визначило, які діючі речовини підпадають під дію програми.
Серцево-судинні захворювання:
Аміодарон (Amiodarone)
Амлодипін (Amlodipine)
Атенолол (Atenolol)
Верапаміл (Verapamil)
Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
Спіронолактон (Spironolactone)
Фуросемід (Furosemide)
Дигоксин (Digoxin)
Еналаприл (Enalapril)
Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
Карведилол (Carvedilol)
Клопідогрел (Clopidogrel)
Метопролол (Metoprolol)
Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
Симвастатин (Simvastatin)
Бісопролол (Bisoprolol)
Бронхіальна астма:
Беклометазон (Beclometasone)
Будесонід (Budesonide)
Сальбутамол (Salbutamol)
Діабет II типу:
Метформін (Metformin)
Гліклазид (Gliclazide)
На реалізацію програми в 2017 році виділили 500 млн грн.