Закупівельні ціни на молоко почали падати з кінця січня, при цьому на прилавках вони починають зростати на деякі види продуктів чи залишаються на тому ж рівні. Про це під час прес-конференції заявив голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун, передає кореспондент АСН.
За словами експерта, у вересні минулого року була різниця між цінами в Україні на молоко і цінами в Євросоюзі.
«З вересня ціни пішли вгору, і, в принципі, в Євросоюзі, вони продовжують зростати… а в Україні, починаючи з кінця січня, ціни почали раптово падати», - наголосив Дикун.
Експерт наголосив, що з кінця січня – початку лютого було зниження закупівельної ціни. Він нагадав, що в попередні роки ціни почали знижуватися навесні – приблизно травні.
«І ми маємо історичний рекорд цього року – зниження цін на початку лютого», - пояснив він.
При цьому не на всі молочні продукти, як пояснив експерт, ціни падають, вони можуть і зростати.
«Два місяці йде зниження закупівельних цін, ми спостерігаємо на прилавках ріст цін… Нас, як виробників сировини, це питання надзвичайно непокоїть, якщо ціни на сировину падають, а на прилавку продовжують рости, це говорить про те, що об’єми будуть продаватися менші», - пояснив він.
За його словами, з лютого на йогурт та сир зростають, при цьому на сировину – зменшувалися. «Хтось хоче отримувати надприбутки. Я по-іншому це не назву», - наголосив Дикун.
При цьому він наголосив, що «переробники як партнери не захотіли мати діалог з виробниками».