Україні три роки вдавалося отримувати з непідконтрольних територій Донбасу частину свого національного багатства, що дозволяло пом'якшити негативний вплив на економіку країни. Про це в коментарі АСН заявив науковий співробітник Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України Ярослав Жаліло.
«Це сприяло тому, що було пом'якшено негативний вплив на енергетику, це дозволяло трохи компенсувати підвищення цін на енергоресурси, зокрема на електроенергію і тепло, це дозволило активізувати виробництво металургії, відповідно оживити трохи експорт. А це, в свою чергу, дало приріст промислового виробництва, і в принципі стало одним з потужних факторів росту минулого року валового внутрішнього продукту», - додав експерт.
Жаліло зазначив, що з введенням офіційної блокади тимчасово непідконтрольних територій Донецької і Луганської областей Україна втратила значну частину енергетичних і металургійних потужностей, які забезпечували роботу металургійних підприємств на контрольованій території, а також теплоелектростанцій, які працювали на вугіллі, імпортованому з окремих районів Луганської та Донецької області (ОРДЛО).
«Це великий удар по промисловій динаміці, це удар в цілому по економічному зростанню, надходженнях до державного бюджету. Частина цих втрат, зрозуміло, буде компенсована за рахунок українських потужностей, які були недозавантажені, а також за рахунок імпортних надходжень», - констатує експерт.
Зменшення промислового виробництва призведе до ще більшого знецінення гривні, впевнений Жаліло. Через зменшення обсягів експорту зменшиться надходження валютної виручки в країну, а через необхідність закупівель з-за кордону збільшиться потреба у валюті для імпорту, зазначив експерт. Тому виникне валютний дефіцит і долар почне дорожчати.
«Зрозуміло, це відповідно відіб'ється на цінах на продукти і товари, це відіб'ється на доходах людей і зайнятості, адже ті, хто задіяний в пов'язаних з Донбасом виробництвах, вже в них не буде задіяний, або відбудуться скорочення, або їхні доходи зменшаться», - вважає Жаліло.