У зв'язку з істотним скороченням доходів українці стали все частіше придивлятися до малогабаритних квартир. Житло з мінімальною площею коштує не дуже дорого, тому попит на нього зростає.
Але перш, ніж купувати нерухомість, навіть недорогу, варто знати, в яку копієчку виллється і покупцеві, і продавцеві ця процедура.
Так, згідно з українським законодавством, при покупці житла покупець, незалежно від того, є він резидентом України чи ні, сплачує 1% від вартості нерухомості до Пенсійного фонду.
Виняток в цьому випадку, якщо квартиру або будинок людина отримала в дар або за договором довічного утримання. Тоді внесок до Пенсійного фонду не сплачується.
А ось продавцеві в разі угоди доведеться розщедритись. Якщо нерухомість перебувала у власності більше трьох років, йому доведеться сплатити 1% державного мита.
Якщо ж продавець володіє житлом менше 3-х років або він за цей рік, коли здійснюється операція, продавав ще якусь нерухомість, тоді доведеться сплатити 1% державного мита, 5% податку і 1,5% - військового збору.
Нерезидентам України в такому разі треба буде віддати державі 1% державного мита, 15% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Але якщо сума доходу перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати, зараз це 32 тис. грн, застосовується ставка податку на доходи фізичних 20%.
Бувають випадки, коли за домовленістю всі мита і податки сплачують покупець і продавець порівну. Але це вже як пощастить із покупцем.
Згідно з рішенням Кабінету Міністрів при купівлі/продажу нерухомості від сплати держмита звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім'ї воїнів, зниклих безвісти, інваліди 1 і 2 групи, чорнобильці.
Але якщо один з учасників угоди звільняється від сплати держмита, то її платить другий учасник. У разі оформлення угоди двома пільговиками від сплати мита звільняються обидві сторони.
Для того щоб зареєструвати право власності на придбану нерухомість, вже новому власникові потрібно заплатити від 400 грн (якщо реєстрація проходить на протязі 5 днів) до 16080 грн (якщо зареєструвати нерухомість потрібно в терміновому порядку).