У зв'язку зі складним економічним становищем борги українців за кредитами і комуналкою возрастають, адже людям нічим платити. Разом з боргами зростає і занепокоєння громадян - у що виллється для них така заборгованість. У багатьох виникає запитання - чи не можуть вони втратити через заборгованість своє майно?
За комунальний борг понад 64 тис. грн можуть забрати житло
Як виявилося, забрати квартиру або будинок за борги з оплати комунальних послуг все ж можуть. Відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", продати квартиру, будинок або ділянку боржника можливо в тому випадку, якщо сума боргу перевищить суму, рівну 20 мінімальним заробітним платам. Зараз це 64 тис. грн.
Заставне житло теж під загрозою
Також законні підстави забрати житло у позичальника має банк, якщо квартира або будинок оформлені в іпотеку, тобто віддані в заставу банку в обмін на надані гроші. В такому випадку на них накладається обтяження, яке знімається тільки після повного погашення позики.
Якщо прострочення за кредитом складає більше 90 днів, банк має право звернутися до суду з позовом про вилучення заставного житла і подальший його продаж.
Забрати квартиру можна тільки за рішенням суду, а на ведення судового розгляду потрібно чимало грошей.
Так що якщо у вас споживчий кредит або кредит готівкою, то банк не забиратиме ваше майно. Йому це просто невигідно.
Неправильно складена дарча може стати приводом для втрати житла
Відсудити квартиру можуть у вас і родичі за умови, якщо ви її отримали в дар. Наприклад, якщо родичі доведуть, що дарувальник складав дарчу, перебуваючи в неадекватному стані, приміром, у нього було психічне захворювання або фізична хвороба, або дарувальник був у стані алкогольного сп'яніння, в такому випадку його підпис не буде гарантом передачі квартири. Тобто дарча не вважатиметься законною.
Також оскаржити в суді можна дарчу на житло, яка підписувалася під тиском або за допомогою обману.
Родичі можуть подати в суд і в тому випадку, якщо при складанні договору не було отримано письмове підтвердження дружини або чоловіка дарувальника на оформлення дарчої. Найменша помилка в документі теж є приводом звернутися до суду.
Взагалі, при бажанні родичі можуть знайти чимало законних способів оскаржити ваше право власності на житло.