У 2017 році в Україні буде проведено 11 572 перевірки роботодавців з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Про це повідомляє сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній OpenDataBot.
Раніше проведення таких перевірок, після підвищення мінімальної заробітної плати до рівня 3200 грн, анонсував прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
За даними компанії, частіше за все перевіряльники навідуватимуться на підприємства Київської, Одеської та Дніпропетровської областей. Найменше перевірок - на підприємствах в Сумській, Херсонській і Рівненській областях.
Згідно із законодавством, інспектори можуть виписати штраф за неоформленого офіційно працівника, несвоєчасно виплачену зарплату, за оплату праці на рівні нижче мінімального, тобто 3200 грн.
Також роботодавець повинен буде сплатити штраф, якщо не надає своїм працівникам гарантій і пільг, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Якщо ж інспекторів з праці не допустять до проведення перевірки або будуть перешкоджати її проведенню, роботодавець заплатить ще й стягнення.
Саме з цієї причини одному з підприємств в Івано-Франківській області вже був виписаний штраф у розмірі 320 тис. грн.
Водночас юристи компанії OpenDataBot розповіли, як потрібно поводитись, якщо до вас нагрянули з перевіркою.
Передовсім перед допуском інспектора Держпраці юристи радять перевірити службове посвідчення інспектора та направлення на перевірку. Без їх наявності інспектор не має права здійснювати перевірку.
Також роботодавець повинен пускати перевіряючого на підприємство тільки в робочий час суб'єкта господарювання.
Під час перевірки інспектор може вимагати у керівництва підприємства необхідну документацію для вивчення і її потрібно надати. Але водночас представник підприємства має право здійснювати аудіо- та відеозапис проведення перевірки, не перешкоджаючи її проведенню.
За результатами перевірки складається акт, а у разі виявлення порушень - вносяться приписи про їх усунення.
У OpenDataBot можна дізнатися, коли запланована перевірка вашого підприємства. Для цього треба додати OpenDataBot в месенджері, ввести назву компанії. Пошук також можливий за кодом ЄДРПОУ, ім'ям директора і адресою.