Для вирішення конфлікту на Донбасі введення воєнного стану не дасть нічого позитивного. Про це в коментарі АСН заявив політолог Володимир Фесенко.
"Якщо хтось думає, що в результаті введення воєнного стану, якого почали вимагати деякі політичні сили ("Самопоміч" та "Батьківщина". - АСН), ми виграємо війну, то це як мінімум наївно", - сказав він.
Політолог нагадав причини того, чому воєнний стан не було введено на Донбасі ще в 2014 році.
"Тоді неможливо було б провести вибори. Спочатку президентські, потім - парламентські. Адже якщо в країні вводиться військовий стан, то проводити вибори не можна, як і вносити зміни до Конституції», - уточнив він.
Водночас політолог вважає, що якщо допустити продовження ескалації військового конфлікту на Донбасі, що, на його думку, все ж малоймовірно, адже це не потрібно ні Україні, ні Росії, ні західним партнерам, то ймовірність введення воєнного стану зросте.
«Це правовий статус, який дає можливість державі залучати ресурси, використовувати додаткові і надзвичайні методи управління на цих територіях. Але насправді ще в 2014 році юристи дали відповідь, що наше законодавство краще прописано якраз в частині положення про надзвичайний стан, що дає більше механізмів для вирішення ситуації", - зазначив він.
На думку Фесенка, ситуацію на Донбасі можна вирішувати і без введення воєнного стану. А політики, які про це заявляють, просто маніпулюють поняттями, вважає політолог.
«Якщо раптом щось, відразу стукають по столу: "потрібен воєнний стан"! Але у мене є великий сумнів, що ті сили, які кричать про необхідність воєнного стану, в реальності проголосують за таке рішення в парламенті. Адже саме Верховна Рада має повноваження приймати таке рішення про воєнний стан. Чому? Оскільки ці ж сили найбільше зацікавлені в дострокових парламентських виборах, які неможливі при воєнному стані", - пояснив експерт.
Щодо суперечок, які вибухнули навколо пенсій та інших соцвиплат для тих, хто залишився жити на окупованій території, то вони спекулятивні, вважає Фесенко. З його слів, ніхто вже давно не перераховує кошти на державному рівні на окуповані території. Пенсії отримують тільки ті пенсіонери, які проживають на територіях, підконтрольних Україні. Хоча політолог впевнений, що контрабанда з непідконтрольними територіями, природно, є.
"Ні про яке соціальне постачання терористів не йдеться взагалі", - додав експерт.