Інформація Національного банку України (НБУ) про 97-відсоткову частку інсайдерських кредитів у портфелі "ПриватБанку" є перебільшеною.
Про це в ході прес-конференції в Дніпрі сказав чинний голова правління банку Олександр Дубілет.
«97% - це перебільшення в будь-якому випадку. Коли називаються такі цифри, це не зовсім точно», - сказав він.
«Що сталося з портфелем банку за ці два роки? Фактично в доларовому обчисленні портфель банку зменшився в два рази. Було повернуто дуже багато кредитів. Якщо подивитися на те, які у нас були депозитні відтоки, у нас відтоки були близько 70 млрд гривень, навіть більше. Для того, щоб триматися в умовах відтоку депозитів, ми скорочували наш кредитний портфель. І, звичайно ж, гасили найкращі кредити, а не найгірші. В цілому ряді випадків банк став власником закладеного майна. І через цю процедуру став пов'язаною особою з позичальником», - повідомив він.
«Я розумію бажання регулятора сказати, що всі проблеми - це проблеми акціонерів. Звичайно ж, це не зовсім так. І оголосити можна, що це все пов'язані особи, але ця позиція не витримує не те що судового розгляду, вона навіть логічного розгляду не витримує», - додав Дубілет.
За його словами, зараз основне завдання - зробити так, щоб банк перейшов до нового власника з якомога меншою кількістю проблем.
Крім того, він пояснив, що Національний банк змінив порядок обліку кредитних ризиків.
«Ця інструкція увійде в дію з 1 січня, але Нацбанк змінив порядок обліку кредитних ризиків. Відповідно до цього порядку кредитних ризиків, не всі типи застав, які приймалися раніше як застави, враховуються сьогодні в цій новій інструкції. У цьому основна проблема розбіжності між тим, як оцінюють міжнародні аудитори положення банку станом, скажімо, на 1 січня 2016 року, і як це положення оцінює НБУ за інструкцією, яка буде діяти з 1 січня 2017 року», - зазначив він.
За словами Дубілета, це право регулятора зробити жорстку інструкцію з обліку ризиків.
«Чи потрібно це Україні сьогодні? Це питання до макроекономістів... Але, крім того, є ще й обсяг кредитів. Сьогодні співвідношення кредитів і ВВП, при тому, що ВВП впав у доларовому обчисленні в два рази за два роки, зараз наближається до 25%. А стане ще менше. Це питання макроекономічне. Правильно це зроблено чи ні, це питання до наглядової ради НБУ, міністра економіки, певних органів, які можуть давати якісь рекомендації. Що стосується банку, ми сьогодні переорієнтували наші програми перш за все на кредитування середнього та малого бізнесу», - сказав він.
Водночас перший заступник голови НБУ Яків Смолій повторив слова голови НБУ Валерії Гонтаревої, що частка кредитів пов'язаним особам в "ПриватБанку" перевищує 90%.