Безвіз з ЄС просто затягують. А відмова Нідерландів ратифікувати угоду про асоціацію - проблема, вважає політолог Володимир Фесенко.
"Не варто плутати процеси щодо безвізового режиму з ЄС і угоди про асоціацію України і ЄС. Якщо щодо безвізового режиму процес затягнувся, причому з вини ЄС, і голосування буде на початку 2017 року, то позиція Нідерландів щодо угоди про асоціацію з Україною - складніша" , - заявив він.
Фесенко нагадав, що стосовно угоди про асоціацію з Україною в квітні року, що минає, в Нідерландах пройшов референдум, де третина, тобто хоч і меншість від усіх громадян, але все-таки проголосували проти її ратифікації. Це пов'язано як з міграційними процесами в самому ЄС, так і з наближенням виборів у Нідерландах.
"Вони стали заручниками свого" нідерландського "популізму... Є також підозри, що ті, хто ініціював там референдум, ініціативні групи, були пов'язані з Росією. Але все це в підсумку серйозно вдарило по Україні".
Політолог звернув увагу на те, що "угода про асоціацію України і ЄС вже діє! Але виникає тоді неоднозначна і суперечлива ситуація: що робити, якщо угода діє, але вона не ратифікована до кінця? Ця ситуація заплутана і незрозуміла. Якщо по безвізу, в принципі, все зрозуміло, це рішення просто затягують. То щодо угоди про асоціацію ситуація більш заплутана. І я не знаю, як вийти з цієї ситуації, не знаю, як із неї вийдуть у самому ЄС. Не думаю, що всі члени ЄС і сам Брюссель готові будуть піти на перегляд угоди про асоціацію з Україною. Але це вже не проблема України, це вже проблема Брюсселя", - вважає він.
За оцінками експерта, якщо ЄС все-таки піде на те, щоб переглянути угоду про асоціацію з Україною, то ситуацію не варто драматизувати. Навпаки, потрібно почати поводитися як Нідерланди, почати торгуватися, раціоналізувати процес євроінтеграції і нарешті позбутися всіх ілюзій європейської інтеграції.
У цій ситуації, на думку Фесенка, для України був би прийнятний "норвезький варіант". Він нагадав, що Норвегія не входить у ЄС, але має ЗВТ з ЄС в низці вигідних для її економіки сфер.