Підвищення «мінімалки» до 3200 грн може спровокувати зростання безробіття до 16-17%. Таку думку в коментарі АСН висловив виконавчий директор міжнародного Фонду Блейзера Олег Устенко.
«Реакція ринку буде абсолютно різною. Якщо базуватися на розрахунках, які були зроблені МВФ, я розумію, що подібний стрибок мінімальної заробітної плати може призвести до зростання безробіття на 5%. Тобто замість поточного рівня 11-12% рівень безробіття може сягнути 16-17%. І це вкрай негативний наслідок», - сказав експерт.
Тим часом він пояснив мотивації уряду для такого кроку.
«Мотивацій уряду (для підвищення мінімальної зарплати) було кілька. Перша мотивація полягала в тому, що це зазвичай такий лівий ухил, який робиться в політиці напередодні політичної нестабільності. Це був один мотиватор для уряду. Щоб у разі розпуску Верховної Ради мати якісь потенційно додаткові голоси», - сказав він.
Другою мотивацією, на думку експерта, був той факт, «що країна перебуває в дивній ситуації - вартість мінімального споживчого кошика». І цей дисбаланс треба було якось вирівняти.
«При цьому мінімальна заробітна плата в рази менша. Абсолютно очевидно, що це ненормально, тому треба було піднімати заробітну плату», - сказав Устенко.
«Третій мотиватор - спробувати за рахунок збільшення мінімальної зарплати подивитися, як поведе себе тіньовий сектор економіки. І, я так розумію, в логіці уряду зменшення тіні могло б статися за рахунок збільшення «мінімалки». Наступний мотиватор - спробувати зібрати додаткові гроші до державного бюджету на тлі того, що приватний сектор, вийшовши з тіні, почне більше платити грошей до державного бюджету», - зазначив експерт.