Соціальні нормативи енергоресурсів уріжуть на наступний опалювальний сезон. Про це 29 листопада попередив голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг Дмитро Вовк.
"Комісія змушена піти на такі заходи, оскільки доходи населення - низькі... На цей опалювальний сезон були два основні виклики: нагадати людям про можливість оформлення субсидій, щоб ті, хто їх не оформив, все-таки оформили. З цими завданнями уряд впорався, на мою думку. На сьогодні кількість субсидіантів відповідає розрахунковій кількості. І проблем з субсидіантами ми не очікуємо", - заявив він.
Тобто, за словами чиновника, населення біднішає і далі, і так як цьому процесу поки кінця-краю немає, а держбюджет не гумовий, щоб підтримати кожного незаможного громадянина, піти на непопулярні кроки уряду доведеться.
Раніше обговорювалися можливості монетизувати держдопомогу.
В кінці грудня можна було б заявити про монетизацію залишків субсидій, що спонукало б людей економити, каже Вовк. Однак виникли технічні проблеми з тим, як цю ініціативу реалізувати.
"Громадянам треба давати довгострокові горизонти. І для бюджету це теж важливо. З метою оптимізації субсидій і заохочення енергоефективності вже зараз слід сказати про те, що на наступний опалювальний період соціальні нормативи будуть інші: не 5,5 куб м, а трохи нижче. Тоді громадяни зрозуміють, що іншої можливості як економити у них немає", - попередив голова комісії.
Однак, наскільки «трохи нижче» стануть нормативи, поки невідомо.
Витрати держави на субсидії з року в рік зростають в геометричній прогресії. Так, за офіційними даними, в 2014 році уряд витратив на компенсацію житлових субсидій українцям - 5 млрд грн, в 2015 році - вже 18 млрд, в бюджеті на 2016 рік закладено 35 млрд грн. Всього, за прогнозами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, в цьому опалювальному сезоні 9 мільйонів українських сімей оформлять субсидії.