Авіакатастрофи в різні часи забрали життя тисяч спортсменів, десятків команд. Одна з найбільш частих причин катастроф - погана видимість в горах або несприятливі погодні умови.
фото: Загибель команди "Торіно"
1. У 1949 році літак з командою італійського клубу «Торіно» летів додому з Португалії. Вже на підльоті до міста літак врізався в гору й розбився. Загинуло 18 футболістів, серед яких - найсильніші гравці італійської команди і їхній капітан - Валентіно Маццола. У катастрофі загинули також журналісти, чиновники і англійський тренер Леслі Лівсі. До катастрофи «Торіно» чотири рази поспіль був чемпіоном Італії.
фото: Літак з "МЮ" намагався злетіти тричі.
2. 6 лютого 1958 року літак з командою «Манчестер Юнайтед» розбився в аеропорту Мюнхена. «Манчестер Юнайтед» повертався додому після гри з белградським клубом «Црвена Звезда», яка закінчилася внічию. У Мюнхені ж літак сів на дозаправку. Через сильний снігопад літак двічі безуспішно намагався злетіти. Під час третьої спроби зльоту машина зачепила гору снігу, що скупчився на краю злітної смуги, і впав на сусідній будинок. На місці загинули 24 людини з 46-ти, з них - троє працівників клубу та вісім журналістів. Легендою стала історія про те, як воротар Гаррі Грегг, який вижив у катастрофі, незважаючи на небезпеку вибуху пального, продовжував діставати своїх поранених товаришів з-під уламків, коли інші відійшли на безпечну відстань. За шість місяців Грегг повністю відновився і знову став у ворота «Манчестер Юнайтед».
16 липня 1960 року заходячи на посадку в аеропорту Каструп міста Ересунн (острів Амагер, Данія) розбився літак з другою збірною Данії на борту. Загинули восьмеро футболістів. Гравці якраз готувалися до Олімпійського футбольного турніру в Римі. Проте Данський футбольний союз продовжив участь в Олімпіаді.
3. 3 квітня 1961 року команда південної зони першого дивізіону Чемпіонату Чилі - «Грін Крос» із Сантьяго розбилася в повному складі у Кордильєрах. Футболісти летіли з Чилі. 24 людини загинуло.
фото: команда "Грін Крос" (Зелений Хрест)
фото: одразу після катастрофи вдалося знайти лишехвіст літака
фото: останки літака і вісьмох гравців команди "Грін Кросс" були знайдені лише в червні 2015 року, через 54 роки після катастрофи.
фото: «Стронгест» на момент катастрофи була найпопулярнішою футбольною командою в країні
4. 26 вересня 1969 року в горах Анд розбився літак з найпопулярнішою на той час командою Болівії «Стронгест». Команда летіла до себе на батьківщину - в місто Ла-Пас. Всі 19 гравців і керівників клубу, які перебували на борту, загинули. Всього в катастрофі загинуло 74 людини.
5. 31 грудня 1970 року літак, на якому команда з гравцями алжирської команди «Ейр-Ліквід» летіла на товариську зустріч з гравцями іспанської збірної, розбився. Команда загинула в повному складі.
фото: Про загибель футболістів радянська преса повідомила через тиждень
6. 11 серпня 1979 року в зіткненні двох літаків Ту-134 над Дніпродзержинськом загинули 17 гравців і тренерів ташкентського клубу «Пахтакор». Ту-134, в якому футболісти летіли на гру з мінським «Динамо», на висоті 8400 метрів зіткнувся з іншим Ту-134. Загинули всі 178 осіб, які перебували в обох літаках, з них - 36 дітей (94 особи - в молдовському і 84 - в білоруському літаках). Примітно, що про загибель команди радянська преса повідомила через тиждень, після того як гравців вже поховали. Через 30 років документи про катастрофу тримаються в секреті. Щоб підтримати команду, було прийнято рішення протягом трьох років, незалежно від результатів ігор, зберігати за «Пахтакором» місце у Вищій лізі радянського футболу.
Дивом новопризначеному тренеру команди Олегу Базилевичу вдалося уникнути загибелі, так як він вирішив спочатку злітати до сім'ї в Сочі.
фото: До аеропорта Ліми літак не дотягнув всього кілька кілометрів
7. 8 грудня 1987 року літак з гравцями та керівниками перуанської футбольної команди «Альянса Ліма» впав у море, не дотягнувши до Ліми всього 6 кілометрів. Всі люди на борту, а це 43 людини - гравці, керівники команди і вболівальники «Альянси», загинули.
фото: Кілька голландських футболістів залишилися в живих, бо не полетіли в Суринам
8. 7 червня 1989 року за посадці в аеропорту Парамарібо (респ. Сурінам) розбився літак, що летів із Амстердама з голландськими футболістами на борту. Серед загиблих були 23 футболісти суринамського походження. При приземленні пілотами літака була допущена помилка, в результаті якої праве крило борту зачепило дерево. Вижити вдалося 11 людям, серед них - троє футболістів. Також кілька футболістів, які повинні були бути на борту, не полетіли на гру, бо не отримали дозвіл від своїх команд.
фото: Команда Замбії загинула в повному складі
9. 27 квітня 1993 року літак з футболістами зі збірної Замбії впав у море біля берегів Габона. Загинули 18 футболістів, які летіли на гру зі збірною Сенегалу.
фото:команда "Грин Кросс"
фото:сразу после катастрофы удалось найти лишь хвост самолета
фото:команда "Грин Кросс"
фото:сразу после катастрофы удалось найти лишь хвост самолета
фото:команда "Грин Кросс"
фото:сразу после катастрофы удалось найти лишь хвост самолета
фото:команда "Грин Кросс"
фото:сразу после катастрофы удалось найти лишь хвост самолета
фото: останки самолета и восьмерых его игроков команды "Грин Кросс" были найдены лишь в июне 2015 года, спустя 54 года после катастрофы.