counter
Стрічка новин
Вибрати все
30 Листопада
Всі новини...

Чому дешевого автогазу в Україні не буде


Переглядів: 4316


Чому дешевого автогазу в Україні не буде

З 26 вересня автогаз на заправках подешевшав в середньому на 20 копійок з літра. Однак останні три місяці він невпинно дорожчав і дійшов у ціні до 13 грн. Тоді як ще на початку липня заправити авто газом можна було по 8 грн за літр. Експерти прогнозують, це не останнє подорожчання і українці вже з наступного року з газу почнуть переорієнтовуватися на бензин та дизель.

Попит перевищив пропозицію

За останні два роки вартість бензину та дизельного пального зросла майже втричі. Це стимулювало українців шукати більш економний вид пального, яким став скраплений газ.

«Нинішні обсяги споживання скрапленого газу приблизно відповідають у відсотковому значенні тим, які планувала колишня енергетична стратегія України на період до 2030 року. Тобто це 15% від обсягів роздрібної реалізації всього октанового пального», - зазначив експерт з енергетичних питань Генадій Рябцев.

Забезпечити попит на автогаз власним виробництвом Україна не може. Місячна норма споживання скрапленого газу на АЗС сягає понад 100 тис. тонн. Тому 80% пального доводиться імпортувати. Основними постачальниками скрапленого газу в Україну є Білорусія та Росія. До останнього часу на них припадало 99% всього імпортованого газу. Однак з літа поставки значно скоротились і виник дефіцит пального на українському ринку, зазначають експерти.

«Така ситуація виникла через проблеми із поставками пального із Росії. Там вийшла з ладу велика установка з виробництва скрапленого газу, яка виробляла 700 тонн сировини, з якої виготовляють скраплений газ», - пояснив президент Асоціації операторів ринку нафтопродуктів Леонід Косянчук. Разом з тим і в Білорусі, і в Росії відбулася переорієнтація власного виробництва на внутрішній ринок, зазначив Генадій Рябцев. Тож не виключено, що обсяги імпортованого з цих країн газу так і не повернуться до попередніх показників. Експерт додав, що певною мірою винні у цьому і українські трейдери, які не підписують довго- і середньострокових контрактів на постачання цього ресурсу. Тобто вони скуповують лише надлишок, який утворюється на вільному ринку.

«Чому відсутні ці контракти? Тому що ринок є закритим, на ринку домінують декілька компаній, які і замовляють музику. І тому їм все одно, якою буде ціна, бо вибору в українських споживачів, які перейшли на використання цього пального, не існує. Або купувати газ, який дорожчає, або переходити на бензин, який ще дорожчий», - зазначив Рябцев. Внутрішні виробники скрапленого газу негайно скористалися з ситуації.  Ажіотажний попит під час дефіциту спричинив зростання вартості пального на оптовому ринку.

«Наші виробники відреагували відповідним чином і почали піднімати ціни в оптовому сегменті на власний продукт. Передостанні аукціони закінчилися 20 500 грн за тонну і 21 700 грн за тонну. Тобто ми вже перевищили ціну дизельного пального», - повідомив Леонід Косянчук.

Газ подешевшає, але ненадовго

Дефіцит скрапленого газу на українському ринку спричинив зростання цін на це пальне на заправках на 30%. Вже в жовтні через зменшення попиту та зниження температури (при низьких температурах технічні можливості автомобіля, заправленого газом, гірші) вартість автогазу може знизитись до 11 грн/л, прогнозує Рябцев. Однак падіння ціни швидше за все буде нетривке.

«Зараз все більше скрапленого нафтового газу буде завозитись із європейських країн і, відповідно, вартість залежатиме все більше і більше не лише від внутрішніх якихось рівнів попиту, але і від курсу гривні щодо американського долара та євро, за які будуть закуповуватися ці нові партії з Литви, Польщі, Румунії, Єгипту. Ціна буде вища обов’язково, оскільки там і транспортне плече вище і взагалі воно дорожче, бо акцизний податок набагато вищий, ніж у Білорусі і в Росії», - зазначив Рябцев.

Закуповувати автогаз у Європі теж буде нелегко, вважають експерти. У світі попит на це пальне значно зростає, бо все більше країн використовують скраплений газ для опалення. Водночас експерт констатує - самі компанії не зацікавлені у зниженні цін.

«Немає сенсу компаніям, які працюють на закритому ринку, суттєво знижувати ціни, бо це жодним чином не буде впливати на обсяги реалізації. Цілком імовірно, що нинішні ціни збережуться до весни наступного року. Коли конкуренції немає або вона недостатня на цьому ринку, то немає жодних підстав говорити про зацікавленість компаній у зниженні цін», - вважає Рябцев.

Замість пального продають невідомо що

Дещо зменшувати ціну на газ можуть дозволити собі хіба заправки, які працюють на ринку нелегально. Нині таких - третина на ринку зрідженого газу і щороку їх стає все більше.

«Ми бачимо за останні два роки по Києву поставили вже більше 500 різних «наливайок», більша частина з яких взагалі не має касових апаратів. Тобто торгують як торгують. Не зважаючи на те, що це підакцизний товар і є акциз за роздрібною торгівлею, а це десь 1,2 грн на літрі», - зазначив Леонід Косянчук.

На думку Генадія Рябцева, така ситуація склалася через те, що в Україні досі не створений орган, який би здійснював нагляд за ринком нафтопродуктів.

«В Україні досі відсутній орган ринкового нагляду, мається на увазі щодо бензину і дизельного палива. До речі, всупереч зобов’язанням України, взятим під час підписання угоди про Асоціацію. Що ж стосується ринку скрапленого нафтового газу, то тут навіть технічного регламенту досі не запроваджено», - зазначив Рябцев.

Чи не єдиним органом, який за таких умов може хоч якось контролювати ринок скрапленого газу, є Антимонопольний комітет. Ще в липні цього року Комітет таки розпочав дослідження відповідності цінової ситуації на ринку скрапленого газу. Тоді 40 суб’єктам господарювання орган надав рекомендації з «вжиття заходів щодо не допущення вчинення порушень або усунення ознак порушень законодавства про захист економічної конкуренції» - йдеться в повідомленні на сайті АМКУ.

Водночас дослідження на ринку скрапленого газу комітет проводить і досі. Та якщо порушення і будуть виявлені, навряд чи вдасться покарати винних, вважає директор консалтингової компанії William invest expert Віктор Медвідь.

«Що стосується якості роботи Антимонопольного комітету, то тут великі проблеми. Навіть ті розслідування, які Антимонопольний комітет проводить, велика їх частина тоне в судах, і Антимонопольний комітет через непрофесійну, неякісну політику програє ці справи», - зазначив Медвідь.

Автовласники повертатимуться на бензин та дизель

Тож за відсутності власного виробництва скрапленого газу та при дефіциті імпортного пального споживання скрапленого газу також поступово скоротиться, вважає Генадій Рябцев.

«Швидше за все обсяг споживання скрапленого нафтового газу зменшиться з нинішніх 1,2 млн тонн на рік десь до рівня 700-650 тис. тонн, як це було кілька років тому, коли власне виробництво займало на цьому ринку приблизно 60-70% від рівня споживання», - зазначив Рябцев.

Відмовлятись від відносно дорогого газу будуть і самі українці. Адже попри те, що газ все ж дешевший за бензин чи дизпаливо, однак його витрати в 1,2 разу більші, ніж того ж бензину на одну й ту ж відстань. До того ж взимку заправлений газом автомобіль через низькі температури втрачає технологічні властивості: важче заводиться та їздить. Тому, зі слів експертів, в морозний період багато споживачів і так відмовляється від використання скрапленого газу. А з подорожчанням пального ті українці, які планували переобладнати автомобіль під цей вид палива, швидше за все відмовляться від такої ідеї.    

«Якщо ми кажемо, що скраплений газ тоді привабливий, коли його ціна не перевищує 55% від (вартості. – Ред.) високого октану (бензину. – Ред.), то на сьогодні ця норма вже перейдена, сьогодні 58% вартості високооктану він коштує, а відтак я можу прогнозувати, що попит спаде, особливо у тих людей, які вміють рахувати, що за такою ціною скраплений газ уже не такий привабливий, як був раніше, і він немає жодних переваг перед 95-м бензином», - вважає Леонід Косянчук.

«Ті споживачі, які використовують двопаливні автомобілі, у яких основним пальним є бензин, а скраплений газ - додатковим, будуть поступово повертатися до бензину. Причому використовуватимуть бензин якомога більш дешевший, який реалізують станції нижнього цінового діапазону, бо платоспроможність українських споживачів, на жаль, продовжує зменшуватись», - прогнозує Рябцев.

Зі слів експерта, українці нині перебувають на найнижчій сходинці серед усіх країн Європи та СНД за спроможністю купувати бензин. На середню заробітну плату житель нашої держави може купити в 3 - 5 разів менше бензину, ніж можуть купити середній білорус і росіянин, і значно менше, ніж пересічний німець.

Тетяна Стець

Читайте АСН в Google News
Новини партнерів
Інші важливі новини і публікації
Зникне вогник: найточніший любовний гороскоп на 1 грудня
Зникне вогник: найточніший любовний гороскоп на 1 грудня
1 грудня приказка про те, що щастя любові в дії, як ніколи актуальна Відносини завтра поставлені під сумнів ли....
Неправильне програмування: 13 слів, які краще не вимовляти перед сном
Неправильне програмування: 13 слів, які краще не вимовляти перед сном
Коли день не вдається з самого ранку, іноді винні ми самі, так як ще ввечері притягли в своє життя негатив Вия....
Як собаки відрізняють поганих людей від хороших
Як собаки відрізняють поганих людей від хороших
«Я не довіряю людям, яким не подобаються собаки, але я довіряю собакам, якщо їм не подобається якась людина» —....
Небезпечна риса. Що найбільше не люблять чоловіки різних знаків Зодіаку
Небезпечна риса. Що найбільше не люблять чоловіки різних знаків Зодіаку
Астрологія – це ціла наука, яка визначає особистість людини, її характер і особливі риси Але мало кому відомий....
Майте на увазі: 5 не товариських знаків Зодіаку
Майте на увазі: 5 не товариських знаків Зодіаку
Ці люди більш схильні залишатися вдома і дивитися на екран телевізора або комп'ютера, а не тусити з друзями Їм....
більше матеріалів
/-0,70243501663208-/ /-pc-/
Top