Максимум 30 мільйонів гривень вистачить на будівництво нового слідчого ізолятора для Києва. Про це заявляє заступник міністра юстиції Наталія Севостьянова. Нині відомство у більш точних оціночних клопотах і пошуку інвестора. До кінця цього року рішення має бути ухвалено.
«Ми повинні визначити, який проект спорудження буде виділено. Ми розглядаємо два варіанти польських споруд. Інвестори зацікавлені. П'ять-шість вже готові взяти участь у цьому конкурсі. Половина інвесторів - іноземні», - зазначає Севостьянова.
Той, хто зможе знайти гроші на будівництво нової споруди на землях державної пенітенціарної служби в Бучі та Коцюбинському під Києвом, отримає можливість зводити об'єкти на території Лук'янівського СІЗО площею 2,96 га. Деякі корпуси сучасного ізолятора, а раніше Лук'янівської в'язниці, були побудовані в середині позаминулого століття.
Ну а поки інвестор не визначений, Міністерство юстиції продовжує рекламувати будівлю і призводить до неї журналістів.
Біля входу з табличкою «Увага! Прохід заборонено!» нас зустрічає алабай, що зветься Алі. Побачивши велику групу людей, собака гавкає. Але, здається, лише для порядку. Потім демонстративно відвертається, лягає на бетон і вже робить вигляд, що нікого не помічає, а дрімає.
Але хто тут справжні господарі - це коти. Їх тут десятки. Вони майже священні тварини, їм тут можна все, навіть бути вільними. Коти піднімаються ґратами, залазять через кватирки в камери, повертаються на свободу і продовжують гуляти самі по собі. Людей не бояться, не ображають.
Представників ЗМІ ведуть вузькими коридорами і показують порожні камери. Швидше за все, це одні з кращих. У них стерпний порядок - уражені грибком стіни заклеєні новенькими шпалерами і порівняно недавно поставлені пластикові вікна. Але задушливий запах, яким просякнуто в них усе - від дрібних речей до товстих стін, говорить сам за себе.
На стінах багато ікон. Люди, які тут перебувають, читають книжки і дивляться телевізор. Можливо, хтось навіть грає в шахи. Принаймні фігури розставлені.
У внутрішньому дворику «екскурсія» як на долоні. За людьми по той бік ґрат уважно спостерігають. Всього в Лук'янівці нині перебуває 2058 осіб, з яких 24 очікують рішення суду понад чотири роки. Важкі погляди складно не помітити навіть з темряви за прутами. Вони пронизують і сканують. І мовчать. Розмовляти не можна.
Те, що люди з СІЗО хотіли б сказати, точно знають усюдисущі кішки. Але вони лише мовчазні охоронці таємниць на Дегтярівській, 13.