У центрі Києва - жовто-сині прапори: українські та кримськотатарські. У день 72-ї річниці депортації кримських татар на Майдан Незалежності прийшли сотні людей, аби вшанувати пам'ять загиблих.
18 травня 1944 року на світанку до будинків кримських татар по всьому Криму постукали солдати. На збори дали п'ятнадцять хвилин, а потім посадили у товарні вагони і відправили в Середню Азію. За різними підрахунками, депортовано було близько 200 тисяч осіб, 30 тисяч з них загинули в дорозі або протягом першого року заслання. І лише через 45 років депортацію було засуджено і визнано незаконною, а корінному народові Криму було дозволено повернутися на батьківщину.
Сьогодні в Києві ті, чиї родичі змушені були залишити власні будинки понад 70 років тому, і ті, кому довелося виїхати після анексії 2014-го. Вони тримають у руках плакати: «Вічна пам'ять жертвам геноциду кримськотатарського народу!», «Пам'ятаємо! Не дозволимо нікому і ніколи забути!», «Президенте України! Від слів - до справи! Де конкретні дії з деокупації Криму?».
На початку мітингу - гімн України і гімн кримських татар.
Далі - виступ представників Меджлісу і священнослужителів. Першим до мікрофона підходить муфтій ісламського центру Аджи Сейран Аріф. Читає коротку молитву в пам'ять жертв депортації і «всіх загиблих від двох тиранів».
Муфтія змінює православний священик - архієпископ Климент. У нього окупаційна влада забрала Кафедральний собор Володимира і Ольги у Сімферополі, який належить УПЦ Київського патріархату.
Рефат Чубаров сьогодні говорив не від свого імені, а від імені свого заступника, який понад рік перебуває в катівнях ФСБ у Криму, Ахтема Чийгоза. «На долю нашого народу випало багато випробувань, і ми з честю їх долали. Нас не зламати в'язницями і таборами, не залякати обшуками і арештом, не обдурити за допомогою маріонеток. Крим більше ніколи не буде без кримських татар», - сказав Чийгоз у своєму листі.
«Треба було, щоб почалася війна, щоб Росія, брудна країна, напала на нас, треба було втратити Крим, щоб ми, українське суспільство, зібралися разом. Шкода, що цього не сталося раніше. Але у нас, мусульман, кажуть, що через випробування відбувається очищення», - сказав на Майдані Рефат Чубаров.