Відставки Генерального прокурора Віктора Шокіна і проведення відкритого конкурсу на посаду очільника ГПУ вимагають під Адміністрацією Президента активісти.
Мітингувальники, а це декілька сотень людей, зібралися біля стін офісу Президента рівно о десятій ранку. Вони впевнені: тільки громадський тиск на владу дозволить зрушити проблему з місця й очистити органи прокуратури від корупціонерів.
Серед вимог: негайна відставка Віктора Шокіна, публічне обговорення кандидатів на посаду керівника ГПУ, доведення до логічного завершення справи «діамантових прокурорів» та інших резонансних злочинів.
Як відомо, завтра, 29 березня, Верховна Рада анонсувала розгляд питання про відставку Генерального прокурора Віктора Шокіна. Раніше, 16 лютого, Президент Петро Порошенко запропонував Шокіну подати у відставку. Незабаром той написав заяву.
«Тут зібралася громадськість. А громадськість для вас (Порошенко. - Авт.) - не політичні опоненти. Голос громадськості має бути почуто, - каже співачка Руслана Лижичко. - Інакше буде не тільки виступ на площі, а й імпічмент. Не треба провокувати людей на те, щоб вони вдавалися до більш конкретних дій - і мирного протесту достатньо для того, аби влада почула людей. Ми просимо, щоб не було більше «договорняків» у цій країні, ми вимагаємо, щоб був незалежний Генпрокурор».
До Адміністрації Президента протестувальники принесли плакати. На них – обличчя чинного Генпрокурора Шокіна, його двох заступників - Севрука і Столярчука. Всі вони, на думку людей на Банковій, не можуть обіймати посаду Генпрокурора. Як не може бути призначено і Юрія Луценка. В останнього немає для цього ні відповідної освіти, ні потрібного п'ятирічного стажу.
«Сьогодні сюди прийшли не тільки політики, багато простих людей, - каже народний депутат України Дмитро Добродомов. - Ми повинні дати зрозуміти, що ми так далі працювати і жити не будемо. Якщо раптом завтра депутати, коли буде винесено питання про відставку Шокіна, не проголосують, це буде точка неповернення для парламенту, і це очевидно. Але що далі? Це запитання. Найголовніше - ми вимагаємо прозорого конкурсу. Народні депутати вже зареєстрували, і я в тому числі є співавтором законопроекту про кваліфікаційні комісії, які мають прозоро провести ту реформу, яку провалив повністю Шокін».
Тим часом громадські активісти, серед яких адвокати та родичі Героїв Небесної Сотні, пропонують свій варіант кандидатури на пост Генпрокурора. Йдеться про керівника управління спецрозслідування при ГПУ, структури, яка займається злочинами часів Майдану, Юрія Горбатюка.
«Мені здається, що якщо завтра Президент не винесе на обговорення кандидатуру нового очільника ГПУ, а просто подасть її до парламенту або нардепи не проголосують за відставку Шокіна, то нехай тоді Президент і парламент ухвалять чесні зміни до закону, сказавши, що прокуратура України захищає права і свободи не суспільства і громадян, а права і свободи Адміністрації Президента, олігархів, інших зацікавлених осіб і корупціонерів», - говорить адвокат Павло Дикань.
Незабаром до присутніх на Банковій вийшов представник АП Ростислав Павленко. Йому вручили аркуш з вимогами.
«Ми не «тітушки», не міські божевільні, ми не кричимо «зрада»... Ми віримо в реформи... Ми типовий середній клас, звичайні люди. Ми - ті хлопці, які довели Януковича до втечі, а потім до Ростова-на-Дону. Ми хочемо жити в некорумпованій країні», - сказав представник «АвтоМайдану» Сергій Хаджинов.
А згодом він додав: «Ми розуміємо, що хотілося б поставити свого кандидата для того, щоб вигравати у війні з олігархами, кланами, політичними противниками. Бо посада Генерального прокурора - це як ядерна зброя. Але в прокуратурі за два роки нічого не змінилося, ми бачимо, що там працюють ті ж 99,9% старих кадрів, які працювали при Пшонці. Не відбувається жодних реформ».
Павленко обіцяв передати послання Порошенко, але трохи згодом, мовляв, Президент зараз у відрядженні. А потім висловив переконання, що справою прокурорів групи Сакварелідзе і справою проти «діамантових прокурорів» займатиметься новий Генпрокурор.