На Софійській площі мовчазний протест. У другу річницю анексії Криму громадські активісти вийшли в центр Києва в пам'ять про першу жертву окупації - кримського татарина Решата Аметова.
«Решат був нестандартною людиною, постійно домагався якихось принципових речей, - каже сусідка Аметова Леране Хайбулаєва. - 3 березня 2014 року пішов на центральну площу Сімферополя, до будівлі Ради міністрів Криму, з українським прапором сам. Таким чином висловив свою позицію, що він проти окупації. Він вийшов заради своїх діток, які залишилися без батька».
Через тринадцять днів, 15 березня, його знайшли мертвим за шістдесят кілометрів від Сімферополя, за добу до того, як у Криму відбувся так званий референдум.
«Сьогодні багато хто говорить про те, що Крим було взято без жодної краплі крові, - сказала потім координатор організації Крим SOS Таміла Ташева. - Це неправда. Смерть Решата Аметова була першою смертю від рук окупантів на території Криму. Молодий чоловік 39 років, у якого залишилося троє дітей, він вийшов на одиночний пікет біля будівлі уряду Криму, його схопила так звана самооборона, «зелені чоловічки», і вивезли в невідомому напрямку. Потім було знайдено тіло зі слідами тортур».
Сьогодні в руках людей у Києві, серед яких і кримські татари, картонні чоловічки. На них - імена людей. Ними учасники акції хочуть показати, що кожен повинен і може боротися за справедливість.
«Це наш десант, який два роки тому перебував у Криму, - продовжує сусідка Решата. - Це ті люди, котрі висловлювали своє єднання з ним, з намірами і метою кримських татар і українців - повернути Крим. Сьогодні в Криму день так званого референдуму, там свято, а особисто в мене - траур», - каже Леране.
«Ми вийшли з цією акцією, аби нагадати, що люди, які живуть в усьому світі, можуть бодай щось зробити для звільнення Криму. Вони навіть можуть читати казочки кримськотатарською мовою для своїх дітей і таким чином демонструвати свій протест», - пояснює Ташева.