Кажуть, її творчістю захоплювався сам Пабло Пікассо. Він, побачивши її роботи, вигукнув: «Вона - геній. Я схиляюся перед нею».
У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» відкрилася виставка української художниці Марії Примаченко.
Збагнути незбагненне - таку мету поставили перед собою куратори виставки її робіт. І виставили напоказ роботи різних років - від першої виставки в 1936-у до останніх робіт. Всього більше трьохсот полотен, скульптур і замальовок. Придумали і символічну назву: «Неосяжне».
На відвідувачів дивляться її придумані звірі: слони з кігтями, журавлі з чубчиками, буйволи з пустушками. А ще безліч загадкових квітів. Її стиль називають наївним, але не примітивним.
Кажуть, якби не звичайна випадковість, про поліську художницю з села Болотня ніхто б і не дізнався. Випадок - це рішення ідеологів того часу, що в країні рад художником може стати будь-яка людина з народу. Щоб з'єднати професіоналів і народних майстрів, у Києві стали відкривати експериментальні майстерні. До такої потрапила і Примаченко. Й одразу опинилася поруч із такими майстрами, як Василь Кричевський. У Києві дівчина раз у раз малювала своїх фантастичних звірів і птахів. Кажуть, їй забороняли ходити в зоопарк, щоб її моделі не стали схожими на справжніх левів або слонів.
Так з'явилися «Синій вазон із квітами», «Жар-птиця», «Чорний звір», «Голуб на камені». Деякі її роботи побачили Париж, Прага, Варшава.
«Я люблю все живе, люблю малювати квіти, різних птахів і лісових звірів. Одягаю їх у народне вбрання, і такі веселі вони в мене», - говорила художниця.
Любить роботи Примаченко і її правнучка Настя.
Дівчина прийшла на виставку і розповідала про свою знамениту родичку. Пишається, що дуже схожа на прабабусю.
Виставку відвідала і дружина Президента Марина Порошенко. Для неї і кількох дітей з обмеженими можливостями організатори провели невелику екскурсію.
«Марія Примаченко - одна з найвідоміших українських художниць ХХ століття, - сказала вона. - Унікальність її робіт полягає в тому, що вона творила для людей - «людям на радість». Кожне полотно ніби відтворює її щедрий світ любові, добра, мрійливості і загадковості. Дивлячись на роботи Марії Примаченко, відчуваєш, як душа наповнюється оптимізмом і вірою в краще майбутнє».
У стінах «Мистецького Арсеналу» сьогодні не тільки нерухомі картини Марії Примаченко. Вони оживають і рухаються. Деяким друге дихання дає народний майстер Іван Приходько.
Він намагається творити в дусі художниці, доповнюючи і переосмислюючи.
Під його чуйним керівництвом всі охочі діти стають частинками світу знаменитої Примаченко, повторюючи її лінії на аркушах паперу.