Вчора у Брюсселі на полях засідання Євроради Володимир Зеленський нагадав, що Будапештський меморандум 1994 року за участю РФ, США та Великобританії обіцяв Україні захист територіальної цілісності та суверенітету в обмін на відмову від ядерної зброї. Але зараз цей документ не працює, тож безпеку країни може забезпечити чи членство в НАТО, чи ядерна зброя, сказав Зеленський.
Хто з цих великих ядерних держав постраждав? Усі? Ні, одна, Україно. Хто віддав ядерну зброю? Усі? Ні. Лише одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна. І тому у нас виходить так, і у розмові з Трампом я йому сказав: “У нас виходить так. Який вихід? Або Україна матиме ядерну зброю, і це для нас захист. Або ми маємо мати якийсь альянс. Крім НАТО, ми на сьогодні не знаємо дієвих альянсів. Країни НАТО сьогодні не у війні. Країни НАТО не воюють. У країнах НАТО люди усі живуть. І слава Богу! Тому ми й обираємо НАТО, не ядерну зброю. Ми обираємо НАТО”. І я вважаю, що мене почув у цьому випадку Дональд Трамп. Він сказав: "У вас справедливі аргументи"» - розповів Зеленський.
Як пише експерт BILD з аналізу відкритих даних Юліан Репке, який нещодавно побував в Україні, заява Зеленського стала «ударом» і «шоком» для західних журналістів. За словами Репке, кілька місяців тому високопосадовець заявив BILD та іншим членам вузького кола політиків і службовців, що Україна не змириться з другим походом ЗС РФ на Київ. У цьому випадку буде відновлено український ядерний арсенал, від якого країна добровільно відмовилася у 1990-ті.
“У нас є матеріали, у нас є знання. Якщо буде наказ, нам знадобиться лише кілька тижнів, щоб отримати першу бомбу», — попередив цей український чиновник, який займається постачанням зброї. За його словами, Заходу слід «менше думати про червоні лінії Росії і набагато більше про наші червоні лінії».
Варто зазначити, що у четвер 17 жовтня увечері Зеленський уточнив: «Я сказав, що я не маю альтернативи НАТО. То був мій сигнал. Але ми не виробляємо ядерної зброї. Будь ласка. Не розповсюджуйте ці повідомлення».