Довгий вплив ультрафіолету шкідливо для очей, крім звичайного дискомфорту. Яскраве сонячне випромінювання може спричинити помутніння кришталика, опік рогівки та хронічні захворювання, тому влітку необхідно прикривати очі якісними сонцезахисними окулярами.
Звичайним зором розпізнати вплив ультрафіолетових променів неможливо, тому у власника завжди залишаються сумніви як сонцезахисні окуляри. Винятком можуть бути хіба що сонцезахисні окуляри Polaroid або інших провідних виробників. При цьому на ринку безліч підробок, які можуть видавати за продукцію відомих брендів або просто продавати дешево.
Бажано купувати моделі з биркою та описом, де буде вказано ступінь захисту. Потрібно шукати типи UVВ із блокуванням до 320 нм та UVА, які працюють з хвилями до 400 нм, тобто поглинають практично 100% випромінювання. Невказівка маркування зазвичай означає повну відсутність захисних функцій.
На ринку рідко зустрічаються окуляри з реальними сонцезахисними функціями, тому купувати рекомендують у офіційних дилерів або перевірених магазинах. Моделі з діоптріями та блокуванням сонячного випромінювання потрібно замовляти тільки в оптиці, після консультації у окуліста та за лікарським приписом.
Перевірити, чи пропускають сонячні окуляри ультрафіолет, можна такими способами:
У магазинах часто пропонують спектрометр для професійної перевірки. Потрібно піднести скло до пристрою, що зчитує, і почекати кілька секунд. На екрані з'явиться максимальна довжина ультрафіолетових хвиль, які можуть заблокувати окуляри. Оптимальним показником вважають 280-400 нм, його можна порівняти з даними на етикетці або в інструкції.
Направити промінь ультрафіолетового ліхтарика на предмет з флуоресцентними властивостями крізь скельце. Якщо предмет засвітився — захист відсутній. Але спочатку потрібно перевірити наявність флуоресценції безпосередньо.
В якості джерела також можна використовувати лампи Blacklight Blue. Вони видають тьмяне фіолетове свічення, яке добре відображається на білій тканині. Але лампа має бути дійсно якісною і пропускати тільки ультрафіолет, блокуючи більшу частину видимого світла.
Поносити окуляри один-два дні. Якщо шкіра під склом менш засмагла, ніж на іншій частині обличчя, то захист працює. Але спосіб ризикований за наявності хронічних або гострих захворювань очей, тому краще перевірити наперед.
Перевірку ультрафіолетом можна проводити і за допомогою інших пристроїв, як УФ-лампа для нігтів або детектор банкнот. Вони видають таке ж випромінювання і іноді навіть більш зручні. А як флуоресцентний предмет підходить звичайна банкнота.