Один із найпопулярніших народних інструментів — баян. Хоча він багатьом схожий на акордеон і гармонію, він каже: %D0%BD/">баян має свої конструкційні особливості та звучання. Як відрізнити ці інструменти між собою та який вибрати для гри, розповімо далі у статті.
Гармонікою називають язичкові клавішні пневматичні інструменти. У науковій класифікації вони мають назву «вільні аерофони». У таких інструментах джерелом звуку стають язички — металеві платівки з різною висотою звучання. Щоб отримати певний звук, потрібно натиснути на відповідні клавіші.
У конструкції є і хутро — це конструкція, що розтягується, з резервуаром для нагнітання повітря. Його розміщують між напівкорпусами інструменту. Саме через це гармоніку називають ще й пневматичним інструментом. Звук з'являється не тільки завдяки язичкам, а й завдяки стиснутому повітрі.
Одразу варто відзначити: всі гармоніки — язичкові інструменти, але не всі язичкові — це гармоніки. Наприклад, до язичкових належать кларнет, саксофон, фагот.
Головною відмінністю акордеону від баяна і гармонії вважається клавіатура рояльного типу, тому гра на ньому вимагає іншої техніки. Інструмент має 45 клавіш, що дозволяє грати складні композиції. Через особливості конструкції також змінюється звук: він легший. Завдяки перемикачу регістрів можна подвоювати звуки на октаву, тим самим впливати на тембр.
У баяна праворуч є кілька рядів круглих кнопок — зазвичай їх три чи п'ять. Вони потрібні для гри окремими нотами. Клавіатура розташована праворуч. Інструмент зроблений за принципом акордеону, тому в деяких моделях є вже готові акорди. з басами. А в інших моделях є перемикач для нижчих нот.
Баян відрізняється від ще більш звичної гармонії. Візуально вони схожі, але баян більше за розміром. Також у нього на правій клавіатурі три ряди, а на концертних моделях — п'ять чи шість.
У баянів — хроматичний звукоряд. Тобто є повний набір хроматичних півтонів європейської музичної системи. Ліва клавіатура буває двох видів:
з двома рядами басів і трьома рядами готових акордів, як мажорні, мінорні та септаккорди;
виборна клавіатура повторює три ряди правої клавіатури, перемикається важелем, змінюючи механіку кнопок.
Сьогодні на баянах грати можна народні пісні, авангардні та музичну класику.
Види баянів:
учнівські та оркестрові з клавіатурою на правій стороні;
з перевернутою клавіатурою (права та ліва поміняні місцями);
темброві баяни — імітують звуки духових інструментів;
кнопкові акордеони — баян, але з європейською розкладкою;
цифрові баяни — у класичному корпусі цифрові технології.
Купити баян ви можете у будь-якому музичному магазині. Замовити його можна і в інтернеті, в тому числі на OLX. Перевага інтернет-магазинів в тому, що ви можете купити не тільки музичний інструмент, але й інші дозвілля, наприклад, популярний роман «Наприкінці вони обоє помруть» або скейтборд, різноманітні спортивні товари та колекційні речі.
Баян — це універсальний інструмент. На ньому можна грати різні жанри, а головне — він може спричинити абсолютно різні емоції у людей. Найпростіше грати на гармонії, а от на баян та акордеон знадобиться більше часу.