На початку травня російська армія вбивць ґвалтівників та мародерів розпочала активні наступальні дії у Харківській області, захопивши низку населених пунктів. Однак, незважаючи на тимчасові успіхи, російські війська зазнали серйозних втрат як у техніці, так і в живій силі. За даними Генерального штабу Збройних сил України, з 10 по 20 травня російські війська втратили майже 2000 солдатів та понад 340 одиниць техніки під час наступальних дій.
Керівник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що російські війська планували наступ не лише у Харківській, а й у Сумській області. Однак завдяки діям українських військових ці плани було зірвано. Українська армія зуміла завдати значної шкоди противнику і запобігти подальшому просуванню російських військ на цих напрямках.
За даними українських джерел, окупанти зосереджують обмежені, малоукомплектовані та незгуртовані сили на Сумському напрямку. Однак, як зазначили у свіжому звіті американського Інституту вивчення війни (ISW), "навіть таке російське угруповання сил зможе досягти ймовірно бажаного ефекту відтягування та закріплення українських сил на міжнародному кордоні".
ISW продовжує оцінювати, що "навіть обмежена російська активність на інших ділянках міжнародного кордону нижче за поріг російських наступальних операцій може призвести до розтягнення українських сил уздовж ширшого фронту". Це створює загрозу для українських оборонних позицій, оскільки українські війська можуть бути змушені розосередити свої сили на більшій ділянці фронту, що ускладнить їхній захист.
Ця стратегія дозволяє російським силам використовувати обмежені ресурси для створення тиску на українські позиції та відволікання уваги від інших більш критичних напрямів. Проте, за оцінками ISW, такі дії можуть ускладнити ефективне управління та координацію української оборони, що вимагатиме додаткових зусиль з боку українських військових.