10 травня за новим стилем (23 травня - за старим) православні віруючі України святкують Світлу п'ятницю&lbsp;пасхального тижня, а також день пам'яті ікони Божої Матері "Живоносне джерело< /em>". За новим церковним календарем цього дня згадують апостола Симона Зилота і шанують Києво-Братську ікону Божої Матері >.
Свято 10 травня за старим стилем - Світла п'ятниця, ікони Божої Матері "Живоносне джерело", священномученика Симеона, єпископа Єрусалимського, родича Господнього.
Світла п'ятниця відома також як Прощена п'ятниця - це день прощення та примирення. У храмах тривають святкові богослужіння і навстіж відчинені Царські врата.
10 травня за народним календарем - Семен ранопашець, Семен-день.
У народі святого апостола Симеона прозвали ранопацем, тому що в цей час починалася пора активного приготування землі до посіву.
У давнину в ці дні до заорання полів молоді заборонялося співати, адже спів біля полів вважався гріхом.
Цей звичай відображає глибокі релігійні та культурні традиції, які були поширені серед сільських громад. Насіння ранопашця, як свято, було для багатьох сільських мешканців часом особливого зв'язку з вірою та надією на захист та благословення згори.
Запалювання свічок перед іконами та спільна молитва всієї родини наголошують на єдності та духовних цінностях сімейної спільноти. Поклоніння перед батьками та прохання благословення демонструють повагу до старших та прагнення до підтримки та захисту.
Вірування про те, що в цей час нечисті сили відступають, відображають бажання захистити свій будинок та сім'ю від потенційних небезпек та шкідливих впливів. Цей звичай був символом надії на благополуччя, родючість та захист від несприятливих сил.
Вважалося, що цей день має особливе значення для здоров'я та благополуччя.
Ідея погрітися на сонці в цей день має основу в давніх уявленнях про цілющу силу сонячних променів. Вірили, що теплий день 10 травня сприяє одужанню та зміцненню здоров'я.
Заборона на чинку взуття та одягу пов'язана з вірою в негативні наслідки подібних дій, які можуть принести невдачу і біду, особливо в подорожах та на дорозі.
Звернення до благодійності та віддача зайвого нужденним також мають глибоке коріння в культурних традиціях. Це прояв турботи про інших і прагнення співчуття і допомоги тим, хто потребує підтримки.
У народному календарі 10 травня – свято Симонов день. За його прикметами судять про те, якими будуть погода та літо:
Також помічають, якщо кріт нарив багато землі біля своєї нори, то теж піде дощ, а якщо сильно дзижчать бджоли - до сонячної та ясної погоди.
Апостол Симон вважається покровителем подружжя - святому моляться про благополуччя у сімейному житті, жінки просять уберегти чоловіків від небезпек у житті, також у святого просять зцілення від хвороб.
Києво-Братську ікону Божої Матері просять захистити від нападу ворогів, про захист Вітчизни, дарувати добро і любов. Вважається, що Богородиця знаходиться до Бога ближче, тому до неї дуже часто звертаються з проханнями та за благословенням. >
Перед іконою "Живоносне джерело" моляться про позбавлення від шкідливих звичок, лікування фізичних і душевних недуг, просять підтримки.
Цього дня прийнято освячувати воду, якою можна окроплювати городи – за народними повір'ями, це допоможе отримати багатий урожай. Потрібно примиритися з усіма - пробачити і попросити вибачення, у тому числі й у тих, кого могли ненароком образити.
За народною традицією цього дня зяті повинні піти на уклін до тестей і теж помиритися з ними. Дівчатам у Прощену п'ятницю потрібно вмитися крижаною водою – вважається, що це допомагає продовжити молодість.
У Світлу п'ятницю забороняється лаятись, поганословити, засуджувати.
Не слід йти на цвинтар, а також забороняється полювання та риболовля. Краще не займатися тяжкою роботою.