9 травня православні віруючі святкують Світлий четвер, за новим церковним календарем у цей день відзначають перенесення мощів Миколи Чудотворця, а також день пам'яті преподобного Йосипа Оптинського.
Свято 9 травня за старим стилем - Світлий четвер, священномученика Василя, єпископа Амасійського.
У народному календарі - Микола Теплий.
У день Миколи Чудотворця наші предки шанували своїх домашніх тварин. Вони тішили їх, годували смаколиками та прикрашали стрічками. За хорошої погоди виводили худобу на випас і міняли підкови у коней. Тварин також обливали святою водою для підтримки здоров'я. Цього дня також дякували та пригощали пастухів.
У народне свято 9 травня селяни бралися за посадку овочів та зернових культур, в основному - вівса та пшениці. Однак вони не починали посіви, поки на дубі та черемсі не розпуститься повністю листя. Якщо земля була достатньо прогріта, вони приступали до висаджування картоплі.
У цей день, шановане як свято Миколи Чудотворця, яке вважається заступником дітей, дорослі намагалися радувати їх особливо. Вони також робили добрі вчинки, жертвували милостиню і просили вибачення у своїх близьких. Вважалося, що будь-яке добро в цей день повернеться людині подвійно.
У народному календарі 9 травня відзначається свято Миколи Весняного чи Миколи Літнього. За прикметами цього дня роблять прогноз погоди та врожаю:
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, сваритися та поганословити, бажати комусь зла і відмовляти у допомозі. Цього дня, як і інших пасхального тижня, не постять.
Народні прикмети не радять брати гроші в борг і позичати, стригти волосся та нігті, а також виносити сміття після заходу сонця - винесеш достаток із дому. Не можна користуватися гострими предметами, за винятком ножів та садового інвентарю.
У свято добре піти до церкви, помолитися святому. Раніше існувала традиція освячувати воду - вважається, що у цей день вона набуває цілющих властивостей. Освячену на Миколу воду п'ють у разі хвороб та окроплюють нею будинок. Якщо у цей день не було дощу, просили святого, щоб послав цілющу вологу.
Цього дня не можна нічого робити, щоб допомогти ближньому - подати милостиню, пожертвувати гроші, продукти чи одяг на благодійність, адже святий Миколай сам завжди допомагав нужденним.
У народі Світлий четвер також називають Навський четвер або Великдень мертвих. Цього дня за народною традицією вшановують покійних близьких, у деяких областях йдуть на цвинтар, але це не входить у традиції православної церкви. Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотний день, то зима буде поганою.