1 травня за новим церковним календарем (14 травня - за старим стилем) згадують одного з чотирьох великих пророків Старого Завіту - святого Єремію, а також священномученика Макарія, митрополита Київського.
В цей же день - Велике середовище Страсного тижня.
1 травня за народним календарем - Кузьма городник.
Останній весняний місяць починали сівбою. Якщо розквітала вільха, то селяни сіяли гречку. Якщо зацвіли фіалки та верба-бредина, то настав час садити редиску, моркву, цибулю, кріп і петрушку. При посадці загадували бажання і вірили, що воно збудеться, а паростки будуть сильними та здоровими.
Первомайським дощем змочували волосся, щоб воно добре росло. За народним повір'ям святий Козьма турбувався про селянське благополуччя. Тому всі рослини та овочі, посаджені в цей день, будуть захищені від заморозків, посухи та негоди. мідні монети. Деякі сільські та сільські жителі змочували протягом трьох ранкових зор насіння річковою або джерельною водою. Робили вони це потай, щоб ніхто не наврочив.
У народному календарі 1 травня - свято Єремей Запрягальник чи Запашник. За прикметами дня судять, якими будуть літо та врожай:
- з ранку на небі немає хмар - до спекотного літа;
- день ясний - урожай буде хороший;
- увечері роса - завтра буде безхмарно;
- погана погода у цей день - буде сувора зима.
Сьогодні спостерігають за мурахами – якщо вони неспокійні, то червень буде дощовим.
Святого Єремію просять захисту від злих людей, а також допомоги у польових та городніх роботах.
1 травня за новим та старим календарем - Велика середовище Страсного тижня. Цього дня згадують, як Юда зрадив Христа за 30 срібняків і грішницю, яка омила ноги Ісуса. У церкві востаннє читають молитву з поклонами під час літургії – потім вони скасовуються до свята Трійці. Також у цей день прийнято йти до церкви сповідатись.
Народні прикмети радять 1 травня садити розсаду і сіяти - вважається, що все посаджене дасть хороший урожай. Добре зробити генеральне прибирання у будинку.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - сваритися, злитися і сумувати, ледарювати, веселитися. У церкві не проводять вінчання та таїнство хрещення – лише урочисті служби.
Тим, хто дотримується Великого посту, 30 квітня належить сухоїдність.
За народними прикметами цього дня не можна ловити рибу і позичати хліб і зерно (насіння) - будеш без хліба та врожаю.