12 квітня за новим церковним календарем(25 квітня за старим) православні віруючі згадують преподобного Василя, сповідника, єпископа Парійського.
Преподобний Василь жив у VIII столітті у місті Парія. Місцеві жителі обрали його єпископом.
Це були часи правління візантійського імператора Лева Ісавра. Він, спотворюючи значення Старого Завіту, назвав ікони ідолами, які шанувальників - ідолопоклонниками. Епоха іконоборства почалася, і борці проти ікон спалювали образи, знищували фрески та мозаїки, а також ганяли за віруючими. Багатьох відправили до в'язниць, а деяких стратили.
Василь та його учень Прокопій сміливо протистояли єресі. Василь відкрито виступив проти іконоборців і відмовився підписати постанову про знищення ікон, відому як "Неправедний сувій" Собору 754 року. За це імператор Лев наказав заарештувати Василя, піддав його тортурам і ув'язнив. Василя було звільнено лише після смерті імператора Лева. Життя святе, що залишилося, присвятив служінню Богу і молитовній практиці.
Свято 12 квітня за старим стилем - день пам'яті преподобного Іоанна Ліствичника.
Прикмети дня пов'язують характер урожаю та погоду з певними ознаками:
- Якщо ранок ясний і морозний, це віщує неврожайне літо.
- Дощ на початку травня вказує на дощовий початок місяця.
- Гаряче сонце говорить про потенційно багатий урожай.
- Якщо павутина мелькає всюди, літо обіцяє бути жарким.
У народному календарі 12 квітня відзначається свято Василя Парильника. Його так називають тому, що цього дня зазвичай сонце припікає і "парить" землю, що символізує прихід весни.
Святому Василю моляться з проханням про силу, мужність і порятунок від різних хвороб і недуг.
У народі в день святого Василя, після полудня, прийнято відвідувати лазню. Потім слід одягнути чистий одяг, оскільки вважається, що такий ритуал допомагає позбутися всіх хвороб.
Серед заборон на сьогоднішній день - утримуватися від лайки, сварок та відмов у допомозі та милостині; слід надавати допомогу нужденним. У рамках Великого посту 2024 року тим, хто дотримується посту, рекомендується дотримуватися сухого харчування.
Народні прикмети застерігають від зайвих прогулянок у лісі, оскільки вважається, що в цей час ведмідь, виходячи зі сплячки, може ховатися в кущах, що може призвести до неприємних ситуацій. Також не рекомендується носити брудний одяг, оскільки це може призвести до проблем та хвороб.