У четвер, 11 квітня, Верховна Рада затвердила в цілому законопроект про мобілізацію №10449. Про це повідомив заступник голови фінансового комітету парламенту Ярослав Железняк.
За ухвалення проекту закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" проголосували 283 народні депутати (при необхідних мінімум 226).
Якщо розглядати фракції, то голоси віддали 192 нардепи з "Слуги народу", 16 – з "Голосу", 18 – з групи "Платформа за життя та світ", 16 – з "Відновлення", 12 – з групи "За майбутнє", 15 – з "Довіри" та 12 позафракційних парламентаріїв.
До цього народні депутати проголосували за вилучення із законопроекту норми про демобілізацію, яка була у першому читанні. Вона передбачала звільнення зі служби військових, які загалом відслужили 36 місяців під час дії воєнного стану. У той же час їхнє звільнення мало здійснюватись у терміни, визначені рішенням Ставки верховного головнокомандувача.
Теперь в законе о мобилизации нет ни одного определенного срока для демобилизации, в частности, тех, кто защищает Украину с первых дней полномасштабного вторжения.
За вилучення цієї норми із законопроекту про мобілізацію проголосувало 227 нардепів. Тепер у законі про мобілізацію немає жодного визначеного терміну для демобілізації тих, хто захищає Україну з перших днів повномасштабного вторгнення.
Новий урядовий законопроект про посилення мобілізації №10449 зареєстрували у Верховній Раді 30 січня 2024 року. За основу його прийняли 7 лютого. Комітет Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки 9 квітня завершив розгляд законопроекту до другого читання.
Раніше нардеп Ярослав Желєзняк зазначав, що інтрига щодо нього полягає не у фінальному голосуванні. Інтрига буде врахована в правках, таких як про демобілізацію.
Як повідомляв УНІАН, речник Міністерства оборони Дмитро Лазуткін сказав, що норми щодо демобілізації будуть розглянуті в окремому законопроекті. Він нагадав, що норма про демобілізацію у першому читанні була присутня – через 36 місяців. При цьому додав, що були побажання від Генерального штабу, який розуміє оперативну ситуацію, загрози та ризики, які стоять перед державою, і тому не можна зараз приймати поспішних рішень.
За його словами, треба розуміти, що ескалація та агресія Росії продовжується, наступ йде практично по всій лінії фронту, тому послабити Сили оборони не можна.