10 квітня за новим стилем (23 квітня за старим) Православна Церква України вшановує пам'ять мучеників Терентія, Максима, Олександра та Феодора, а також патріарха Григорія Константинопольського. За старим стилем цього дня святкували пам'ять преподобного Іларіона Нового.
У це народне свято наші предки шанували первоцвіти, збирали та засушували матір-і-мачуху, зривали черемшу, добували сік та бруньки берези. Дівчата плели вінки з перших диких квіток, які потім приносили додому та вішали на стіну, вірячи, що вони захистять будинок від бід та неприємностей.
Чоловіки у це свято оглядали та лагодили вози, запрягали в них коней. Якщо дороги вже висихали, то вони вирушали до найближчого міста на ринок за припасами та літнім одягом. На городах починали орати землю для посівів за допомогою плуга, а сини допомагали батькові на ділянці.
Це народне свято вважається сприятливим для примирення, налагодження стосунків та вибачень. Цього дня варто вибачитись перед тими, кого ви образили, і тоді у вас є шанс врятувати стосунки.
10 квітня за новим стилем день пам'яті святих мучеників Терентія, Помпія, Африкана, Максима, Зенона, Олександра, Феодора та інших.
Терентій жив у III столітті в Карфагені і постраждав за Христа за імператора Декії. Під наказом імператора, який наказує всім підданим принести жертви язичницьким ідолам під загрозою тортур, багато християн злякалися і підкорилися. Проте Терентій та ще 40 людей відмовилися відступити від своєї віри у Спасителя. Правитель був вражений такою рішучістю, проте Терентія та його трьох друзів посадили до в'язниці. Решту намагалися переконати, але, побачивши, що це безуспішно, їх стратили.
До Терентія та його друзів у камеру запустили отруйних змій, сподіваючись насторожити їхню віру. Проте християни продовжували молитися, і змії напали на катів. Тоді мучеників засудили до страти.
У народному календарі 10 квітня – свято Терентьєв день. Прикмети говорять про погоду та врожай:
У цей день потрібно спостерігати за сходом сонця - якщо воно у серпанку чи мареві, то рік буде хлібородним. Звідси пішла і друга назва свята – Терентій Марівний.
До святих мучеників моляться про зміцнення віри, послання мужності перед наближенням небезпек, відпущення гріхів, а також просять тілесного і духовного зцілення.
За народними прикметами цього дня потрібно вимити підлогу в будинку - тоді гості будуть завжди звані.
Серед заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, веселитися, пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі, милостині. їжа, рослинна олія, належить сухоїдіння.
Народні прикмети також забороняють цього дня користуватися гострими предметами - сокирою, пилкою або навіть ножицями, заборона пов'язана з тим, що всі святі мученики були страчені.