На зустрічі в Брюсселі в середу країни НАТО домовилися розпочати планування довгострокової військової підтримки України, але вже анонсована раніше пропозиція його генерального секретаря Єнса Столтенберга заснувати п'ятирічний фонд у 100 мільярдів євро викликала досить суперечливу реакцію.
Міністри заявили, що створити такий фонд буде непросто.
«Нам необхідно змінити динаміку нашої підтримки, — переконував присутніх Столтенберг. — Ми маємо забезпечити надійну та передбачувану допомогу Україні в галузі безпеки на довгострокову перспективу... Менше короткострокових пропозицій та більше багаторічних зобов'язань».
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що Угорщина не підтримуватиме жодних пропозицій НАТО, які могли б наблизити альянс до війни з Росією або «перевести його з оборонної коаліції у наступальну». Про це повідомив у соцмережі X представник угорського уряду Золтан Ковач.
Столтенберг відповів, що наявність міцнішої структури НАТО не змінить оборонний характер альянсу, і висловив упевненість у тому, що проблема, пов'язана з позицією Угорщини, може бути вирішена найближчими тижнями.
Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес застеріг від дублювання зусиль у рамках двосторонньої допомоги, допомоги з боку Європейського Союзу та НАТО.
Міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні заявив, що "диявол криється в деталях". «Нам потрібно подивитися, як це працюватиме для кожної країни, який може бути відсоток, — цитує Таяні агентство Рейтер. — Нам потрібна правова база. Ця пропозиція, безумовно, цікава і цікава, але навіть перш ніж обіцяти Україні точну цифру, краще б оцінити, вивчити і зрозуміти, як, коли і що можна зробити, хто що має робити».
Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок назвала цей план «правильним та важливим».
Міністр закордонних справ Латвії Криш'яніс Каріньш також привітав його, припустивши, що внески можуть становити відсоток від ВВП кожного члена.
Росія заявила, що НАТО напередодні свого 75-річчя повернулася до мислення часів холодної війни.