Іран попереджав Росію про можливість великої "терористичної операції" напередодні атаки на "Крокус Сіті Холл", стверджує Reuters з посиланням на джерела, "знайомі з ситуацією".
"За кілька днів до теракту в Росії Тегеран поділився з Москвою інформацією про можливий великий теракт усередині Росії, отриману в ході допитів заарештованих у зв'язку зі смертоносними вибухами в Ірані", - повідомив один із співрозмовників агентства.
Вашингтон раніше заявляв, що передавав Москві інформацію щодо загрози терористичної атаки. Російська влада неофіційно це підтверджувала, але заявляла державним ЗМІ, що інформація нібито була неконкретною. Посол США в Росії Лінн Трейсі в п'ятницю відкинула ці претензії: «Передана російській владі письмова інформація була конкретною, своєчасною і заслуговує на довіру».
Іранська розвідка в січні заявила про арешт 35 осіб, підозрюваних у причетності до вибухів у місті Керман, внаслідок яких загинули майже 100 людей. Відповідальність за них, як і за атаку на «Крокус Сіті Холл», взяла на себе «Ісламська держава» (заборонена в Росії та визнана терористичною та в інших країнах).
«Один із [арештованих в Ірані] терористів повідомив, що деякі члени угруповання вже виїхали до Росії», — повідомило ще одне джерело Reuters.
За даними співрозмовника агентства, в інформації, наданій Тегераном Москві про підготовку атаки, не вистачало конкретних подробиць щодо часу і точної мети.
Третє джерело — високопосадовець служби безпеки — заявив: «Оскільки Іран уже багато років є жертвою терористичних атак, іранська влада виконала своє зобов'язання попередити Москву на основі інформації, отриманої від заарештованих терористів».
МЗС Ірану та Кремля не відповіли на прохання Reuters про коментарі. У Вашингтоні також не надали коментар.
Заперечуючи твердження США про те, що за нападом на «Крокус Сіті Холл» стоїть «Ісламська держава», Росія бездоказово заявляє, що Україна була причетна до атаки. Київ категорично відкидає це твердження.
І в атаці в іранському місті, і в нападі в «Крокусі» брали участь громадяни Таджикистану, зазначає Reuters. "Ісламська держава" вербують людей у цій небагатій країні, кажуть експерти.
Дипломатичне джерело в Таджикистані підтвердило, що Тегеран нещодавно обговорював із Душанбе питання розширення участі етнічних таджиків у бойовому підпіллі. «Ісламська держава» має ненависть до шиїтів — домінуючого напрямку ісламу в Ірані.