25 березня за новим церковним стилем (7 квітня - по-старому) православні віруючі відзначають одне з головних свят - Благовіщення Пресвятої Богородиці. У народному календарі - Благовіщень день. Свято входить до двохнадесятих свят, тобто, найзначніших у житті Ісуса Христа і Богородиці.
Благовіщення означає "добру звістку". Повна назва свята – Благовіщення Пресвятої Владичиці нашої Богородиці та Приснодіви Марії. Саме в цей день Архангел Гаврило з'явився Діві Марії і приніс звістку про швидке народження Сина. Для людей це стало першою радісною новиною з того часу, як Єва з Адамом були вигнані з раю. Поява на світ Спасителя Ісуса означала, що у людства виникла надія на спасіння всіх душ.
Благовіщення відзначається за дев'ять місяців до народження Ісуса Христа. За новим церковним календарем це 25 березня, а за старим – 7 квітня.
У народному календарі 25 березня - свято, відоме як Благовіщенький день. Його прикмети пов'язані з погодою та майбутнім урожаєм:
Якщо у цей день погода на Благовіщення буде сонячною або дощовою, то вона буде і на Великдень. , то врожаю не варто очікувати, проте за наявності вітру та туману, літо буде врожайним.
- Бачите ластівок у небі - чекайте на теплу весну.
Традиційно цього дня прийнято втретє зазивати весну. Хорошим знаком вважається побачити лелеку - це віщує людині велике щастя. Якщо лелеки будують гніздо поряд з будинком, це може передбачати появу нового члена сім'ї.
У свято Благовіщення прийнято зранку йти до церкви для молитви, проте якщо такої можливості немає, можна помолитися вдома. Перед Богородицею просять миру, благополуччя, міцного здоров'я, захисту від хвороб, допомоги у справах, прощення гріхів і дякують за отримані блага.
Упродовж Великого посту 2024 року, для тих, хто дотримується посту, на це свято передбачено послаблення: дозволяється вживання риби та рибних страв.
Згідно з народним віруванням, у день Благовіщення сам Бог благословляє землю і все, що на ній росте. Традиційно в цей день пекли булочки-жайворонки, що символізують швидкий прихід весни. Ними пригощали близьких та сусідів, а також годували свійських тварин.
Серед заборон на день Благовіщення важливо пам'ятати про заборону на сварки, лайку, лихослів'я, образи, заздрість, засудження та відмову у допомозі. Цього дня рекомендується виявляти мир та співчуття до оточуючих.
У народній мудрості вважається, що Благовіщення - одне з найбільших свят у Бога, коли навіть грішників у пеклі не мучать. Працювати цього дня не бажано, хоч суворої заборони немає, але церква радить віруючим відкласти мирські справи та присвятити день Богові. Тому існує приказка: "На Благовіщення птах гнізда не в'є і дівка косу не плете". Цього дня також не прийнято одружуватися, оскільки свято завжди приходить або під час Великого посту, або на Світлу седмицю, коли весілля не проводяться.
Однією з добрих справ цього дня вважається милостиня. Пройти повз того, хто просить, вважається гріховним.