Канцлер Олаф Шольц заявив, що Німеччина розслідує "дуже серйозний витік" інформації. Перед тим російська пропагандистка Маргарита Симонян опублікувала аудіо, де, як стверджується, німецький генерал і декілька офіцерів обговорюють параметри використання ракет Taurus, у тому числі для атак по Кримському мосту.
"Те, про що повідомляється, це дуже серйозне питання, і саме тому зараз йде ретельне, дуже інтенсивне і швидке розслідування", - заявив канцлер.
Як стверджує Симоньян, йдеться про розмову, яка відбулася 19 лютого. У ній, згідно з даними пропагандистки, брав участь "керівник відділу операцій і вчений командування військово-повітряних сил Бундесверу" і співробітники "центру повітряних операцій космічного командування" німецької армії.
Судячи з розшифровки російською мовою, яку опублікувала Симоньян, один із співбесідників каже, що міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус "має намір ретельно пропрацювати питання постачання ракет Taurus в Україну", і додає: "Ніхто не знає, чому федеральний канцлер блокує ці постачання".
Шольц раніше неодноразово виступав проти можливої передачі Україні далекобійних ракет Taurus, заявляючи, що це може втягнути Німеччину в війну з Росією.
29 лютого він заявив, що не хоче постачати Україні ракети Taurus, оскільки дальність їхньої дії дозволяє вражати цілі в Москві.
"Радіус дії Taurus - 500 кілометрів, і якщо його неправильно використати, він може досягнути певних цілей де-небудь в Москві", - сказав канцлер.
Під час розмови співбесідники детально обговорюють різні технічні аспекти можливих постачань ракет Taurus Україні - від способу встановлювати їх на літаки до навчання військового персоналу і способів постачань.
При цьому висловлюється думка, що якщо рішення про постачання приймуть, ракети можна буде застосувати не раніше, ніж через 8 місяців.
Судячи з запису, учасники також говорять про можливі цілі, які могли би вразити ці ракети.
"Є дві цікаві цілі - міст на сході та склади боєприпасів, розташовані вище, - заявляє один з німецьких військових, ймовірно, маючи на увазі Кримський міст. - Міст на сході важко дістати, це досить дрібна ціль, але Taurus може це зробити, склади боєприпасів теж може вразити".
При цьому учасники розмови кажуть: "Міст через свою величину подібний на злітну смугу. Тому для нього може знадобитися не 10 і навіть не 20 ракет".
Але головне, про що йдеться в розмові, це як призначати цілі для ударів і водночас уникнути прямої участі в цьому процесі німецьких військових. "Нам треба слідкувати, щоб від самого початку не було формулювань, які роблять нас стороною конфлікту", - каже один з офіцерів.
У четвер Шольц дав зрозуміти, що інші країни, які постачають Україні зброю, забезпечують певні умови її застосування. А для Німеччини такий підхід означав би участь німецьких військових в запуску ракет, сказав Шольц.
"У нашому випадку це означає, що нам довелось би брати участь, щоб цього досягнути. А я думаю, що це виключено", - заявив канцлер.
Згідно з публікаціями газет Spiegel и Bild, аудіо, ймовірно, є справжнім.
Російське агентство ТАСС цитує міністра зовнішніх справ Росії Сергія Лаврова, який назвав публікацію цієї розмови "кричущим самовикриттям".
"Ми останнім часом стали свідками фактів, які розкрилися про протистояння канцлера Шольца з Бундесвером, про якісь хитрі замисли Бундесверу, які стали очевидні через публікацію цього аудіо. Це кричуще самовикриття", - сказав Лавров.
Spiegel також вважає, що міноборони Німеччини занепокоєне інцидентом, тому що "не виключено, що перехопили й іншу внутрішню інформацію". За даними газети, розмова офіцерів відбувалася не на захищеній лінії зв'язку, а через незашифровану платформу WebEx.
Експерти вважають, що час публікації був невипадковим.
"Минулого тижня канцлер виключив передачу (Taurus Україні - Ред.), але причини його відмови були спростовані експертами протягом доби, (Росії - Ред.) хотілося би, що він утримався від зеленого світла по цьому питанню", - цитує Deutsche Welle експертку з оборони Марі-Агнес Штрак-Циммерман.
Крилата ракета класу "повітря-земля" Taurus KEPD 350, яку виготовляє шведсько-німецька компанія Taurus Systems, має дальність до 500 кілометрів.
Як пише Російська служба Deutsche Welle, публікація запису викликала гнівну реакцію німецьких політиків, які почали ставити питання про безпеку секретної інформації в цілому.
"Напевно було прослухано ще декілька розмов, і, можливо, пізніше вони будуть розкриті в інтересах Росії", - цитує ЗМІ експерта фракції ХДС/ХСС з питань оборони Родеріха Кізіветтера в інтерв'ю ZDF. Він також припускає, що публікація запису пов'язана з небажанням допустити постачання Taurus Україні.
"Виникає питання, чи є це одиничним випадком чи структурною проблемою безпеки", - сказав медіагрупі Redaktionsnetzwerk Deutschland голова комітету Бундестагу з контролю за діяльністю спецслужб Костянтин фон Ноц.