Агентство Reuters, посилаючись на шість анонімних джерел, передає, що Іран почав постачання на росію значної кількості потужних балістичних ракет земля-земля.
За даними трьох іранських джерел, йдеться про приблизно 400 ракет із сімейства Fateh-110, таких як Zolfaghar, з дальністю польоту від 300 до 700 км і запускаються з установки на базі вантажного автомобіля.
Одне зі згаданих джерел стверджує, що остаточна угода була досягнута наприкінці минулого року на зустрічах військових представників обох країн у Тегерані та Москві. За його словами, перші поставки розпочалися на початку січня. Інше джерело стверджує, що щонайменше чотири партії ракет уже відправлені, і найближчими тижнями плануються нові поставки. Третє джерело повідомляє, що ракети транспортувалися як Каспійським морем, так і повітряним шляхом.
Той співрозмовник агентства, який знав про кількість партій, дав процитувати такі слова:
«Поставок буде більше. Причин приховувати їх нема. Нам дозволено експортувати в будь-яку країну, в яку ми забажаємо.
Встановлені Радою Безпеки ООН обмеження на експорт іранських ракетних технологій фактично минули у жовтні. Для їхнього продовження потрібна згода Росії.
Інсайдер з Reuters у США повідомив, що американська розвідка має інформацію про активні переговори між Росією та Іраном щодо поставок ракет, проте самі поставки на даний момент не підтверджувалися.
Військове джерело з України відзначило, що українська армія поки не фіксувала застосування іранських ракет на полі бою.
Міністерства оборони Ірану, Росії та України, а також Корпус вартових ісламської революції, відповідального за виробництво ракет в Ірані, утрималися від коментарів або не відреагували на запити.
З початку 2022 року Іран регулярно постачає до Росії великі партії ударних дронів Shahed 131/136, які використовуються для щоденних атак на український тил (у Росії вони відомі як "Герань-2"). Також надійшла інформація, що їхнє виробництво частково було переміщене до Єлабуги, Татарстану.
В останні тижні російські війська атакували Україну балістичними ракетами північнокорейського виробництва, але, за словами українських військових, ці ракети не відрізняються високою точністю.
Експерт Майкл Льюїс з Інституту міжнародних досліджень у Міддлбері, штат Каліфорнія, заявив, що ракети сімейства Fateh-110 мають значно вищу точність, посилаючись на інформацію від Reuters.
«Вони використовуються для того, щоб цілитися в речі, які мають високу цінність і повинні уражатися точково», — сказав він.