Чи отримає Україна потрібний їй результат на саміті Євросоюзу, що починається в четвер, залежить від рішення прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Він вороже ставиться до України і виступає проти її інтеграції в ЄС. Але перед самим самітом з'явилися натяки, що він може і поступитися.
Головне питання у порядку денному саміту - символічний крок: офіційне запрошення України до переговорів про вступ до Євросоюзу. Другий важливий пункт - обіцянка дати країні 54 млрд євро економічної допомоги і 24 млрд євро військової.
Орбан давно виступав проти й одного, й іншого.
"Ми - голос здорового глузду в Європі", - проголосив він в угорському парламенті перед самітом.
Будапешт завдяки правилу консенсусу може заблокувати все, чого домагається Київ, навіть якщо інші країни ЄС підтримують Україну.
Новий прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, наприклад, заявив, що апатія щодо України зараз неприйнятна.
Щоправда, ввечері в середу, коли лідери країн ЄС почали прибувати в Брюссель, з'явилися перші проблиски надії на компроміс з Угорщиною.
Європейська комісія оголосила, що розморожує 10,2 млрд євро з 30 мільярдів, призначених Угорщині, але заморожених через замах її влади на принцип верховенства закону і незалежності суду.
Цей крок багато хто розглядає як спробу пом'якшити позицію Орбана, хоча Брюссель і заперечує, що зазнав шантажу.
У пресрелізі Єврокомісії йдеться, що вона таким чином відповіла на ухвалений напередодні в Угорщині закон про відновлення права суддів звертатися до Суду Євросоюзу за попередніми рішеннями. Ця поправка до кримінального кодексу була однією з багатьох вимог Брюсселя до Будапешту.
Лідери більшості інших країн ЄС твердо підтримують Київ. Навіть прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, який зупинив військову допомогу Україні, заявив, що не голосуватиме проти, хоч і не вважає країну готовою до членства.
Щодо економічної та військової допомоги голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн сказала в середу в Європарламенті наступне: "Ми повинні дати Україні все, що їй потрібно, щоб бути сильною сьогодні, щоб завтра вона була сильнішою за столом переговорів, коли домовлятиметься про міцний і справедливий мир".
Володимир Зеленський перед самітом, перебуваючи з візитом у Норвегії (яка не входить до ЄС), запевнив, що Україна виконала всі рекомендації ЄС і взагалі зробила все, щоб не залишити жодних приводів для блокування рішення про початок переговорів.
Єврокомісія каже, що Україна виконала шість із семи попередніх умов офіційного початку переговорів про вступ.
Будапешт стверджує, що Брюссель спеціально для України знизив планку вимог.
Зеленський і Орбан цього тижня поговорили кілька хвилин, коли зустрілись на інаугурації президента Аргентини.
"У нього немає жодної причини блокувати членство України в Європейському Союзі. Я попросив його назвати мені хоча б одну причину. Не три, не п'ять, не десять, а тільки одну причину, і я чекаю відповіді", - сказав Зеленський пресі після цієї розмови.
Ніхто в Брюсселі не каже, що країна буде готова вступити в ЄС прямо назавтра. Рішення про початок переговорів буде жестом, що символізує солідарність 27 країн союзу з Україною.
Орбан просто "не хоче брати участь"
Орбан, своєю чергою, в інтерв'ю французькому тижневику Le Point сказав, що його позиція - це "не зовсім вето".
"Скажімо так, я не стану брати участь у рішенні, яке мені здається неправильним", - пояснив угорський прем'єр.
Це схоже на обіцянку утриматися. Угорщина, наприклад, уже 11 разів тихо голосувала за пакети санкцій проти Росії, хоча вголос Орбан та члени його уряду виступали проти.
Віктор Орбан заявляє, що ЄС не повинен шантажувати Угорщину, і що фінансові питання (виплат країні із загального бюджету ЄС) не можна змішувати з питаннями принципу.
Він так само, як і Зеленський, стверджує, що зробив усе, чого вимагала Єврокомісія. Ось така дивна симетрія, з якою зіткнуться учасники цього саміту.
Але для України ставки, звичайно, набагато вищі. Президент Зеленський ризикує програти війну з Росією, тоді як Орбан просто хоче наростити свою вагу в Європі. Він починає готуватися до виборів Європарламенту в червні 2024 року, на яких, як він сподівається, успішно виступлять дружні націоналістичні партії.
Для Зеленського найкращим результатом саміту був би той, за якого він повернеться до Києва, переможно помахуючи запрошенням на переговори про вступ до ЄС та чеком на 78 мільярдів євро.
Орбана ж більше влаштувало би, якби ЄС розморозив призначені Угорщині мільярди, а щодо України погодився б лише на "стратегічне партнерство" – це теж крок у бік інтеграції України в ЄС, але зовсім маленький.