За даними телеграм-каналу "Можемо пояснити", з початку війни 2022 року Україна заарештувала російські активи загальною вартістю понад 5,4 млрд доларів. Ця сума порівнянна з видатками українського держбюджету на охорону здоров'я у 2023 році (5,6 млрд. доларів) і перевищує суму, виділену на освіту (3,9 млрд. доларів). Ці кошти вже можуть бути спрямовані на економіку України, на відміну від російських активів, заарештованих на Заході, повідомляє видання.
Лідером за вартістю заарештованих активів на початок жовтня виявився бізнесмен Михайло Фрідман. Ще в травні 2022 року влада України заблокувала його активи на 416 млн доларів, що зберігалися на рахунках в "Альфа-Банку". Було заморожено цінні папери кіпрських компаній, пов'язаних із бізнесменом, а також 15,7 млн доларів, які перебували на рахунках у банку.
У жовтні 2023 року український суд заарештував активи Фрідмана та двох співвласників "Альфа-Банку" на 460 млн доларів, проте ця сума поки не включена до загальної статистики, оскільки влада ще не роз'яснила, яка частина належить Фрідману.
За кількістю арештованих активів лідирує Олег Дерипаска - у нього заарештували та передали у державну власність України 350 об'єктів нерухомості загальною вартістю 270 млн доларів. Це включає Миколаївський глиноземний завод, компанії "Глухівський кар'єр кварцитів", "Хустський кар'єр" і "Жежолівський кар'єр", а також комплекс морського порту, квартири, адміністративні будівлі, виробничі цехи, транспорт і спеціальну техніку.
Серед інших російських підприємців, які втратили свої активи в Україні, перераховані Олександр Бабаков, Євген Гінер, Михайло Воєводін, Алішер Усманов, Михайло Шелков та інші бізнесмени, за інформацією видання.
Здебільшого російські бізнесмени втрачають свої активи внаслідок націоналізації. Однак частина з них може бути використана для доказу зв'язку їхніх власників із фінансуванням військової агресії Росії, заявляють у СБУ.