Для жінок на військовому обліку межують виїзд з України, повідомив представник президента у Раді Федір Вениславський
Він нагадав, що з 1 жовтня жінки-медики (у деяких ЗМІ згадується в контексті як "жінки-медики та фармацевти") мають стати на військовий облік, що й передбачає обмеження на виїзд за кордон.
Для жінок інших професій постановка на військовий облік буде добровільною.
Відповідний закон було ухвалено минулого року. Розширювати перелік спеціальностей для обов'язкової постановки на військовий облік поки що не планують.
"Якщо вони стоятимуть на обліку, то вони набувають статусу військовозобов'язаних. А військовозобов'язані виїжджають за кордон у встановленому для них порядку, тобто, за наявності документів, що дають право на тимчасовий виїзд. Якщо його немає - тоді вони також , як і чоловіки, будуть обмежені у праві виїзду", - сказав він.
Обов'язковому військовому обліку з 1 жовтня 2023 року підлягають лікарі, медсестри та фармацевти. Взяти на облік можуть жінок, якщо вони придатні до проходження служби за віком (до 60 років) та стану здоров'я (це визначає ВВК).
Стати на військовий облік можна у територіальному центрі комплектування. Для цього потрібно прийти з паспортом, дипломом про медичну освіту та довідкою з місця роботи.
На військовозобов'язаних жінок покладаються ті самі обов'язки, що й на чоловіків, вони повинні:
За два місяці до завершення навчання, навчальні заклади повинні подавати до районних (міських) ТЦК СП списки випускників, із зазначенням ПІБ, дати народження, паспортних даних та податкового номера, зареєстрованого місця проживання, спеціальності та дати завершення навчання, номери військово- облікової спеціальності. Ці списки ТЦК СП зберігаються протягом 10 років.
Випускникам медичних та фармацевтичних установ надається 1 місяць після завершення навчання, щоб стати на облік. Якщо вони не звернулися до центрів комплектування протягом цього часу, на них чекає штраф у розмірі від 850 до 1700 грн.
Зазначимо, що згідно із законом без військово-облікових документів медиків та фармацевтів не можуть працевлаштовувати.
Але для жінок, які здобули освіту до затвердження змін до закону про військовий обов'язок та військову службу (тобто до 30 грудня 2022 р.), діє "перехідний період". До кінця 2026 року вони можуть працевлаштовуватися як невійськові.
Однак міським (районним) ТЦК СП роботодавці повинні повідомляти про жінок з медичною чи фармацевтичною освітою, які не стоять на військовому обліку. Непрацевлаштовані медики та фармацевти повинні самостійно звернутися до військкоматів, щоб стати на облік.